NJUJORK, Zemlje širom svijeta ne bi trebalo da žure sa ukidanjem finansijske podrške svojim privredama, kako bi stvorile temelje stabilnog dugoročnog ekonomskog rasta, izjavio je u Najrobiju glavni ekonomista Svjetske banke (SB) Džastin Lin.
On očekuje da će pun oporavak svjetske privrede nastupiti 2013. godine i ukazuje da bi trebalo produžiti primjenu mjera za oživljavanje ekonomije do 2012. godine, bez obzira na strahovanja regulatornih organa od rasta inflatornih pritiska, usljed uvećanja državnog duga.
“U ovoj fazi je važnije govoriti o načinima za poboljšanje kvaliteta finansijskih stimulacija i kako iskoristiti novac da bi se ojačao rast u budućnosti”, precizirao je Lin za Rojters.
Ukoliko zemlje nastave sa stimulativnim mjerama, dug će svakako da raste, ali zahvaljujući ostvarenom jačanju privrednog rasta u budućnosti, taj dug će moći i da vrate, naglasio je zvaničnik SB.
Lin je dodao da sredstva, dostupna u okviru programa pomoću, mogu da se iskoriste i za rješavanje drugih bitnih problema, kao što su klimatske promjene i problemi infrastrukture.
“U bogatim zemljama, vlade mogu da iskoriste ta sredsta za investicije u ‘zelenu’ ekonomiju, kako bi se zaustavilo globalno zagrevanje” precizirao je Lin.
U manje razvijenim zemljama ta pomoć treba da se usmeri ne samo u ‘zelenu’ ekonomiju već i u smanjenje nedostatka sredstava neophodnih za izgradnuju infrastrukture, zaključio je glavni ekonomista SB.