VAŠINGTON/BEOGRAD, Odbor izvršnih direktora Svjetske banke odobrio je Srbiji zajam od 182,6 miliona evra (200 miliona dolara) za poboljšanje upravljanja javnim rashodima i unaprjeđenju efikasnosti i finansijske održivosti javnih preduzeća u oblasti energetike i saobraćaja, saopštila je juče ta banka.
Prvi od dva predložena zajma za razvojnu politiku u oblasti javnih rashoda i javnih preduzeća podržava višegodišnje napore Vlade Srbije da podigne efikasnost i efektivnost javne potrošnje i transformiše sektore energetike i saobraćaja.
Ove reforme su značajni strateški ciljevi u kontekstu procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, navodi se u saopštenju.
“Efikasnija javna uprava i javna preduzeća jesu neke od kritičnih karika koje nedostaju da srpska privreda bude prijemčivija za investicije”, ocjenila je regionalna direktorka Svjetske banke za zapadni Balkan Elen Goldstin i dodala da će reforme koje finansira ta banka pomoći da se privuku privatni investitori i doprinjeće stvaranju radnih mjesta.
Kako je istaknuto u saopštenju, kad je riječ o upravljanju javnim rashodima, najveći izazov sa kojim se Srbija suočava jeste poboljšanje kvaliteta javnih usluga, kao što su obrazovanje i zdravstvo, uz istovremeno držanje pod kontrolom ukupnih izdataka za plate u javnom sektoru.
“Ovaj program podržava reforme koje će smanjiti javne rashode i naći rješenja za uska grla koja sprječavaju kvalitetnije pružanje ovih ključnih usluga građanima Srbije. Reforme uključuju reviziju pravnog okvira i politika koje se tiču zapošljavanja u javnom sektoru, reformu sistema platnih razreda, te struktuisan pristup u prilagođavanju broja zaposlenih”, navela je Svjetska banka.
Viši ekonomista Svjetske banke Ešli Tejlor je rekao da zajam za razvojnu politiku pruža podršku sprovođenju izazovnih reformi koje su od ključne važnosti za vladin plan fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi.
“Njihovo uspješno sprovođenje donijeće korist domaćinstvima kroz veću ekonomsku efikasnost i stvaranje osnova za brži rast i za otvaranje radnih mjesta u privatnom sektoru”, ocenio je Tejlor.
Svjetska banka je ukazala da javna i državna preduzeća u oblasti energetike i saobraćaja predstavljaju značajan izvor fiskalnog rizika i da su sektorske reforme u Srbiji dugo odlagane usljed sistemske institucionalne slabosti i jakih interesa. Beta