VAŠINGTON – Rast svjetske ekonomije u 2021. godini će, prema očekivanjima, dostići nivo od 5,6 odsto, što je najbrži oporavak od recesije u proteklih osamdeset godina, prvenstveno usljed snažnog oporavka nekoliko velikih ekonomija. Međutim, mnoga tržišta u nastanku i zemlje u razvoju će se i dalje boriti s pandemijom COVID-19 i njenim posljedicama, navodi Svjetska banka u izvještaju Globalni ekonomski izgledi.
Uprkos oporavku, globalna proizvodnja će do kraja ove godine biti za oko dva manja nego što se prognoziralo prije pandemije. Oko dvije trećine tržišta u nastanku i zemalja u razvoju neće nadoknaditi pad dohotka po glavi stanovnika do 2022. godine. U ekonomijama s niskim dohotkom, gdje vakcinacija kasni, posljedice pandemije su poništile ranije uspjehe u smanjenju siromaštva te povećale neizvjesnost i dugotrajne izazove.
“Iako su primjetni ohrabrujući znaci globalnog oporavka, pandemija i dalje donosi siromaštvo i nejednakost ljudi u zemljama u razvoju širom svijeta,” rekao je predsjednik Grupacije Svjetske banke David Malpass.
Za tržišta u nastanku i ekonomije u razvoju, u cjelini, ove godine se predviđa rast od šest odsto, zasnovan uglavnom na većoj potražnji i rastu cijena sirovina. Međutim, u mnogim zemljama oporavak zaostaje zbog ponovnog povećanja broja zaraženih sa COVID-19 i kašnjenja vakcinacije, kao i zbog povlačenja podrške politika u nekim slučajevima.
U zemljama niskog dohotka, kako ukazuju predviđanja, ove godine će doći do najsporijeg rasta u posljednjih dvadeset godina, ne računajući 2020. godinu, što je dijelom i posljedica sporog toka vakcinacije. Predviđa se da će zemlje s niskim dohotkom u 2021. godini ostvariti rast od 2,9 odsto.
CAPITAL