SARAJEVO – Neočekivano snažan oporavak u prvom polugodištu doveo je do jačanja ekonomske aktivnosti na tržištima u nastajanju i zemljama u razvoju u regionu Evrope i centralne Azije, pa se za taj region predviđa da će ekonomski rast u ovoj godini dostići stopu od 5,5 odsto, što je više od očekivanog, piše u izvještaju Svjetske banke za region.
U najnovijem Ekonomskom izvješaju se navodi da je oporavak prvenstveno rezultat oživljavanja izvoza u prvoj polovini godine, uz oporavak aktivnosti u evrozoni i brzog rasta cijena robe, kao i jačanja domaće potražnje usljed vakcinacije i podsticajnih mjera.
Predviđa se da će u narednoj godini stopa rasta u regionu iznositi 3,4 odsto, sa stabilizacijom eksterne i domaće potražnje i ukidanjem podsticajnih mjera uvedenih zbog pandemije, saopšteno je iz Kancelarije Svjetske banke u BiH.
“Oporavak u regionu prati značajno ubrzanje inflacije, kao i osjetljivost na finansijske šokove koji bi mogli da budu izazvani iznenadnim pogoršanjem uslova eksternog finansiranja ili značajnim rastom političke neizvjesnosti i geopolitičkih tenzija”, naglašavaju iz Svjetske banke.
Prema nalazima posebne analize pod naslovom “Konkurencija i oporavak firmi nakon kovid 19”, sprovedene na osnovu podataka iz anketa Svjetske banke sa privrednim subjektima i “Puls privrede”, pandemija je ostavila dubok i raznolik uticaj na firme.
“Kompanije u ovom regionu su u prosjeku zabilježile značajan pad mjesečnog obima prodaje i broja stalno zaposlenih. U maju, jedna od četiri firme predviđala je da u narednih šest mjeseci neće biti u stanju da izmiruje tekuće obaveze. Kod manjih i mlađih firmi, kao i onih čiji su rukovodioci žene, obim prodaje se još nije oporavio od prvobitnog pada”, naglašeno je u izvještaju.
Iz Svjetske banke su napomenuli da krize mogu biti razorne za mnoge firme, te da često imaju i dobre strane, jer tako može doći do preraspodjele resursa sa manje produktivnih na produktivnije firme.
Rezultati istraživanja pokazuju da je vjerovatnije da će manje produktivne firme dobiti državnu pomoć, a da će veće dobiti podršku u vidu odlaganja plaćanja obaveza i poreskih olakšica, dok je utvrđeno da su mjere podrške odobravane kompanijama bez obzira na stepen njihove inovativnosti u periodu prije krize.
Kako zemlje budu ulazile u fazu ekonomskog oporavka, ističu iz Svjetske banke, biće značajno za kreatore politika u svim zemljama da postepeno ukidaju široke mjere podrške javnih politika, čim to bude bilo primjereno i da se fokusiraju na stvaranje konkurentnog poslovnog okruženja koje je ključno za snažan oporavak, otpornost na buduće krize i održiv i dugoročan ekonomski rast. Srna