MOSKVA, Zbog produžene globalne ekonomske krize, većina giganata svjetske autoindustrije zabilježila je gubitke ili primetno smanjila zaradu u prvom polugodištu ove godine.
Američki proizvođač “Dženeral Motors” (GM) i njegov manji konkurent “Krajsler” bili su prinuđeni da pokrenu proceduru bankrotstva, kako bi očuvali najzdravije dijelove kompanije, navodi Rojters.
Njemačka i dalje traži investitora za kompaniju “Opel”, koja pripada GM-u i podržava ambicioznu ponudu konzorcijuma kanadskog proizvođača autodijelova “Magna” i ruske Sberbanke, pokušavajući da minimalizuje otpuštanje radnika.
Prodaja automobila u Evropi je početkom godine stimulisana državnim programima zamjene starih za nove automobile, uz subvencije, ali je sredinom godine postalo jasno da su ove mjere iscrpljene.
U junu je prodaja novih automobila u Evropi porasla za 2,4 odsto na godišnjem nivou, ali je rast primjetan samo ako se u obzir uzme činjenica da je u junu 2008. godine prodaja u regionu opala za 7,9 odsto prema junu 2007. godine.
Prodaja na ruskom tržištu, na koje “Magna” računa u svom planu za spasavanje “Opela”, opala je dva puta, bez obzira na državne stimulativne mjere.
Poslednjih dana su podatke o padu zarade ili gubicima u drugom kvartalu ove godine objavili ključni giganti automobilskog tržišta, kao što su “Folksvagen”, “Reno” i “Dajmler”.
Kvartalna zarada “Folksvagena” je opala za 56 odsto, na ispod milijardu evra, “Reno” je za pola godine zabilježio gubitak od 2,7 milijardi evra, dok neto gubitak “Pežo-Citroena” iznosi 962 miliona evra.
Kriza je posebno bolno pogodila “Dajmler” i kompanije kao što je BMV, proizvođače automobila “luks” klase, na koje se ne odnosi državna podrška, a koji, sem toga, po mjerilima kupaca koji sve više štede, troše isuviše goriva. Agencije