BANJALUKA, Zbog mizernih iznosa subvencija i otvorenosti granica za nekontrolisan uvoz mesa u BiH, domaća proizvodnja svinjetine je dovedena na rub propasti, zbog čega uzgajivači svinja iz RS prijete da bi u borbi za svoja prava uskoro mogli blokirati carinske terminale.
Domaći svinjari ističu da je kvalitetno domaće meso, zbog nebrige čitavog niza državnih institucija, postalo nekonkurentno na sopstvenom tržištu, te da u trenutnim poslovnim uslovima ne mogu rentabilno poslovati.
Stojan Marinković, direktor svinjogojske farme “Top Farm” iz Nove Topole i član Udruženja svinjara RS, istakao je da su uzgajivači svinja iz RS ogorčeni zato što već godinama ne nailaze ni na minimum razumijevanja Ministarstva spoljne trgovine BiH.
“Kako bismo što bolje predočili trenutne uslove rada, dovoljno je istaći da na carinskim prelazima životinje iz uvoza ne važu, da nijedan karantin ne funkcioniše, a isporuke prate lažne fakture. Iako smo dolazili do dokaza o tome i davali ovakve fakture na uvid, od nadležnih vlasti o ovim pitanjima nismo dobili nikakav odgovor”, rekao je Marinković.
On je kao primjer naveo i to da domaći proizvođači svinjetine, uz minimalni nivo rentabilnosti, cijenu kilograma tovljenika ne mogu formirati ispod 1,75 evra, dok kilogram proizveden u Hrvatskoj na tržištu BiH košta 1,5 evra.
“Veoma je jasno zašto su cijene tolike. Naime, dok mi s jedne strane nismo ni na koji način podržani, odmah tu pored nas Hrvati uživaju trgovinske preferencijale EU, poljoprivrednici dobijaju od 25 do 75 odsto u poljoprivredu investiranog novca iz IPA fondova, oni dobiju kredite za razvoj poljoprivrede koji se daju na 30 godina sa malim ratama i niskim kamatama, a ta kamata se opet subvencionira.
Hrvatski poljoprivrednici dobijaju podsticaj od države koji seže od 300 do 800 evra po hektaru obradive površine, a ne treba zaboraviti da imaju i beneficirano gorivo”, objasnio je Marinković.
On je dodao da nijedan međudržavni sporazum ne ograničava BiH da uvede bilo koji vid podrške proizvodnji, sličan onome kakav imaju hrvatski proizvođači.
Marinković je istakao da su domaći proizvođači ogorčeni te da će sasvim izvjesno uskoro, u skladu sa svim zakonskim uslovima, najaviti blokadu carinskih terminala.
Dušan Nešković, pomoćnik ministra za spoljnu trgovinu BiH, rekao je da mu je poznato da skoro nijedna vaga na carinskim prelazima ne radi.
“Zbog čega je to tako ne znam, ali je to oblast koja je u nadležnosti Uprave za indirektno oporezivanje BiH”, rekao je Nešković.
On je dalje dodao da nije upoznat o postojanju lažnih faktura i da njihovo eventualno postojanje treba da provjere nadležni organi.
Na dalje navaden niz konkretnih primjedaba domaćih farmera na rad Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Nešković je dodao da ih kao državni službenik ne može komentarisati. Nezavisne novine