NJUJORK/LONDON, Niz negativnih vijesti na tržištu uticale su da na kraju nedjelje cijene sirove nafte budu zaključene u padu.
To se prije svega odnosi na obilne svjetske isporuke tog energeta, obeshrabrujuće znake u pogledu ekonomskog rasta i objelodanjivanje gubitka od dvije milijarde dolara u poslovanju najveće američke banke “JP Morgan Čejz”.
Objavljivanje gubitka zbog pogrešne strategije tog džina sa njujorškog Volstrita u trgovini finansijskim derivatima iz portfelja koji je služio za zaštitu od rizika, podstaklo je pozive na pooštravanje regulisanja finansijskih tržišta, što bi moglo da ograniči nivo rizika koji je dozvoljen na terminskim tržištima, kao što je tržište sirove nafte.
“”JP Morgan” bi definitivno mogao da doprinese pooštravanju propisa”, ukazao je analitičar u kompaniji “Džefris&Co” Endi Lebou.
Talas prodaja na Njujorškoj robnoj berzi doveo je do slabljenja cijene američke lake nafte za isporuku u junu za jedan odsto, ili 95 centi, na 96,13 dolara za barel, što je bila sedma sesija od posljednjih osam da je nafta zaključena u padu.
Marka “brent” iz Sjevernog mora je na londonskoj Međunarodnoj berzi (ICE) zaključena 47 centi, ili 0,4 odsto, jeftinije nego prethodnog dana, na 112,26 dolara za barel, prenijela je novinska agencija Dau Džons.
Gubitak “JP Morgana” bila je posljednja u nizu nepovoljnih vijesti na tržištu.
Političko previranje u Evropskoj uniji, uključujući Francusku i Grčku, podstaklo je strahovanje od daljeg ekonomskog usporavanja u tom bloku.
Iz Kine su, pak, stigli lošiji podaci o trgovini nego što se očekivalo, što bi moglo da dovede do usporavanja svjetske ekonomije.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) je u međuvremenu objavila da je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) prošlog mjeseca povećala proizvodnju “tečnog zlata” na 31,8 miliona barela dnevno, uprkos tome što su zalihe u razvijenim zemljama u martu bile iznad petogodišnjeg prosjeka, po prvi put od maja 2011. Tanjug