BEOGRAD, Vlada Srbije smatra da je najpovoljniji onaj kurs dinara prema evru koji odredi tržište. Kretanje kursa od početka godine pokazalo je svu kompleksnost problema i interesa koji postoje iza njega. I u slučaju kada je dinar jačao i kada je slabio, postojale su interesne grupe kojima to nije odgovaralo.
Ovako je u utorak premijer Mirko Cvetković prokomentarisao nagli dnevni skok evra od dva dinara. NBS je, s druge strane, objasnila da je do pomjeranja kursa došlo zbog dospijeća indeksiranih državnih obveznica, kao i poslije najave budućih emisija ovih vrijednosnih hartija.
– Do rasta kursa došlo je u situaciji relativno visokog prometa na deviznom tržištu, koji se kretao na nivou od oko 180 miliona evra, što ukazuje na normalno funkcionisanje tržišta na kome se tražnja za devizama u cjelosti podmiruje u direktnoj međubankarskoj trgovini, bez učešća Narodne banke na deviznom tržištu – kažu u centralnoj banci. – Nešto povećana tražnja za devizama, po ocijeni NBS, uzrokovana je rokom dospijeća indeksiranih državnih hartija od vrijednosti izdatih u decembru 2010, kao i najavom budućih emisija hartija od vrijednosti. Centralna banka će, kao i do sada, učestvovati u radu deviznog tržišta ukoliko bude potrebno da se obezbjedi nesmetano funkcionisanje tržišta.
Inače, kako “Novosti” saznaju, NBS je u utorak, u danu izrazito velike potražnje za evrima (u toku popodneva je bilo zahtjeva za kupovinu oko 200 miliona evra), intervenisao.
Ekonomski analitičari ističu i da će u toku ove godine kurs oscilirati u oba smjera, ali očekuju da zbog približavanja izbora država neće dozvoliti značajnije slabljenje domaće valute. Prema riječima Ivana Nikolića, saradnika Ekonomskog iinstituta, banke su polako počele da “izlaze” iz dinara. Banke su profitirale prodajući evre kada je kurs bio 106 dinara, da bi poslije dostizanja donje granice od oko 96 dinara za evro polako počele da kupuju devize.
Do kraja juna
Kurs dinara prema evru je u utorak probio granicu od 100 dinara za jedan evro, dostignuvši najvjerovatnije jednu od najvećih oscilacija na dnevnom nivou u toku ove godine – kaže Sonja Miladinovski, član IO Sosijete ženeral banke. – Lavina trgovine pokrenuta sredinom dana viješću da država ne planira novu emisiju indeksiranih obveznica koja bi uslijedila po dospijeću prethodne, rezultirala je povećanom tražnjom za evrima, što je gurnulo kurs naviše. Ovakav pritisak je realno očekivati sve do kraja mjeseca, što ukazuje da će se u tom periodu i NBS češće pojavljivati na tržištu, ovog puta na strani prodavca deviza. Novosti