BEOGRAD, Dinar je ponovo u padu. Za desetak dana jedan evro ojačao je za dinar u odnosu na domaću valutu. U četvrtak je zvanični srednji kurs bio 103,36 dinara za jedan evro, a u petak će se naći na nivou iznad 103,50 dinara. Sredinom prošle nedjelje, tačnije 15. marta, vrijedio je 102,56 dinara. Glavni razlog za ponovni skok evra iznad 103,50 dinara je kupovina deviza za plaćanje prema inostranstvu. Kako je domaće međubanakarsko tržište „plitko“, svaka veća potražnja za devizama može da dovede do slabljenja domaće valute.
Prema podacima Narodne banke Srbije, tokom februara je obavljena trgovina devizama na međubankarskom deviznom tržištu u iznosu od 869,8 miliona evra, što je za 237,7 miliona evra manje nego u prethodnom mjesecu. Dinar je u toku prošlog mjeseca nominalno ojačao prema evru za 1,3 odsto, a centralna banka nije intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu.
– Zbog velike izloženosti države, privrede i banaka valutnom riziku, postoji veoma velika „osjetljivost“ kada dinar pada – smatra Vladimir Čupić, bankar i predsjednik Odbora za finansije Privredne komore Srbije. – Svako ozbiljnije slabljenje nosi sa sobom opasnost prerastanja deviznog u kreditni rizik, što se odražava na poslovanje banaka. S druge strane, značajniji pad dinara predstavlja troškovni udar na privredu, koja je visoko zavisna od uvoza i ima kredite vezane za evre, kao i zajmove direktno u inostranstvu. To se, naravno, odražava na rast cijena.
Prema riječima Čupića, ambijent u kome posluju privreda i banke je nepovoljan i nepredvidljiv, a upravo ta neizvjesnost koja postoji i u domenu kursa je jedan od glavnih problema na tržištu.
Čini se da se ovakvom osciliranju kursa raduje samo država koja zbog inflacije, ali i jačeg evra, bolje puni budžetsku kasu.
Kretanje
Ove godine, srpska valuta je bila najjača 15. marta, kada je evro vrijedio 102,56 dinara, a najslabija 6. januara, kada je srednji kurs bio 106,49 dinara za evro. Od decembra prošle godine, domaća valuta se stabilizovala na nivou od oko 103 dinara. Novosti