BANJALUKA, BiH je u prvom kvartalu ove godine izvezla 10 odsto manje robe nego u istom periodu prošle godine, industrijska proizvodnja pala je skoro isto toliko, dok su investicije za pet godina smanjene deset puta – upozoravaju ekonomski analitičari.
Pres RS navodi da se BiH ne može pohvaliti ni porastom direktnih investicija, dok je nezaposlenost na zabrinjavajućem nivou od 28 odsto. Od 2007. godine, kada su u BiH strana ulaganja iznosila oko 3,2 milijarde KM, taj iznos je lani, prema podacima Ministarstva spoljne trgovine, pao na svega 392 miliona KM.
Da je stanje zabrinjavajuće, govori i podatak da je za devet mjeseci bez posla ostalo 66.429 ljudi, a prema podacima Agencije za rad, samo u januaru još 7.500, što je najveći mjesečni porast broja nezaposlenih u posljednje dvije godine. Pri tom je mjesečna plata u prosjeku 820 KM, čime se ne može napuniti ni pola potrošačke korpe.
Ekonomski analitičar u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić tvrdi da se ne nazire kraj ekonomske krize, koja se ponovo zahuktala u posljednja četiri mjeseca.
“U prvom kvartalu smo izvezli robu za 1,8 milijardi KM, što je za deset odsto manje nego prošle godine, dok BiH svake godine u prosjeku ima 6,5 milijardi KM trgovinskog deficita. I svi ostali ekonomski pokazatelji su u padu”, rekao je Hasić.
Prema njegovim riječima, problem je što je BiH dugo bila bez izvršne vlasti, zbog čega joj je smanjen kreditni rejting, dok sa druge strane konstantno bilježi pad proizvodnje, što za sobom vuče pad izvoza.
Hasić je dodao da se privrednici i investitori suočavaju sa velikim fiskalnim opterećenjima, komplikovanim procedurama registracije preuzeća, te korupcijom, što loše utiče na pokretanje biznisa u BiH.
Miloš Todorović iz Udruženja ekonomista Republike Srpske “Svot” smatra da u BiH slijedi teško ekonomsko razdoblje, dodajući da su svi ekonomski pokazatelji u padu, poslije blage stagnacije u proteklom periodu.
Prema njegovim riječima, razlog djelimično jeste ekonomska kriza, ali i inertnost vlasti da se problemima u privredi pozabavi stvarno, a ne deklarativno.
“Sve dok uslove poslovanja ne učinimo prihvatljivim za investitore, suočićemo se sa padom investicija, a samim tim i padom proizvodnje, izvoza i slično”, naveo je Todorović.