BEOGRAD – Direktor Unije poslodavaca Srbije Srđan Drobnjaković izjavio je za Tanjug da očekuje da se sa državom i sindikatima postigne dogovor kako da se prevaziđu problemi koje će u poslovanju da proizvedu rast cijene energenata i inflacija.
“Ako bi cena gasa bila 340 dolara za 1.000 metara kubnih, kao što se najavljuje, to bi bilo idealno, ali treba sačekati da vidimo šta će biti krajni dogovor i mislim da će ona na zimu svakako biti veća“, rekao je Drobnjaković.
On kaže da poslodavci strahuju i od povećjanja cijena struje, koja utiče na troškove proizvodnje i cijenu proizvoda.
“Uzmimo da preduzeće troši milion dinara na struju, ako ona ode za 50 odsto gore, to je 1,5 milion i imaš dve mogućnosti, ili da otpuštaš radnike ili da poskupiš cenu finalnog proizvoda, koji onda niko neće hteti da kupi. Mi iz Unije ćemo pokušati da na osnovu naših sugestija nađemo neki predlog balansa, kako da to niko ne oseti. Da ne bude otpuštanja radnika, jer šta znači poslodavcu ako otpusti radnika, ko će da mu pravi finalni proizvod?“, rekao je Drobnjaković.
Kaže da očekuje pritisak sindikata za povećanje zarada zbog inflacije i da se sindikati ponašaju kao da je najidelanija situacija u zemlji.
“U redu, inflacija je ”pojela” povećanje minimalne cene rada od prošle godine koja je porasla sa 165 na 201 dinar po satu, ali bitno je da opstane proizodna, da ljudi ostanu na svojim radnim mestima. Neka prođe neko vreme pa da vidimo, mada se plašim da će to trajati sledećih pet-šest godina“, ocjenio je Drobnjaković.
On smatra da poslodavci, sindikati i država treba da pokušaju da nađu kompromis radi očuvanja proizvodnje i radnih mjesta i najavljuje da se od države ponovo očekuje pomoć.
“Bićemo bezobrazni, opet ćemo tražiti neke subvencije za poslodavce i zaposlene, kao što su bula ona tri ”minimalca”. Jeste da je otišlo 8,3 milijardi evra za podršku, ali država mora da stane iza svih“, smatra direktor Unije polosavaca Srbije. Tanjug