BEOGRAD, U akciji suzbijanja ilegalnog prometa duvanskim proizvodima koja je startovala u martu 2013. do sada je zaplijenjeno oko 5.300 kg duvana i podnijeto oko 130 krivičnih prijava zbog ilegalnih djela u toj oblasti, rečeno je u Poreskoj upravi Srbije (PURS).
U ovoj godini, zaključno sa 17. aprilom, zaplijenjeno je oko 370 kilograma rezanog duvana, a podnijete su 23 krivične prijave protiv 22 osobe koje su ilegalno trgovale, rečeno je u PURS-u.
U Poreskoj upravi je rečeno da je u 2014. podnijeto 15 krivičnih prijava za nedozvoljenu trgovinu ovim akciznim proizvodima, jedna zbog skladištenja, tri zbog neosnovanog iskazivanja iznosa za povraćaj poreza i poreski kredit, a četiri za poresku utaju.
Ove godine je, prema podacima poreznika, zaplijenjeno 368,93 kilograma rezanog duvana, 1.671 kutija cigareta, 943 kutije filter papira, 27 mašinica za savijanje duvana i 35 tabakera.
Ukupno, od marta 2013. od kad je tadašnje Ministrarstvo finansija i privrede donijelo zaključak da udruženi državi organi na čelu sa poreskom policijom pokrenu akciju suzbijanja šverca ovih akciznih proizvoda, zaplijenjeno je oko 5.300 kg duvana , a podnijeto je oko 130 krivičnih prijava.
U 2013. je, prema podacima, poreska policija zajedno sa tržišnom inspekcijom, komunalnom policijom i MUP-om od 09. aprila do kraja godine zaplijenila oko 5.000 kg rezanog duvana i više od 4.000 kutija papira.
Zaplenjeno je 4.328 kg rezanog duvana, 439 kg baliranog osušenog duvana, 137 kg duvana u fazi sušenja, 425 kutija rizle, 3.704 kutija filter papira, 409 mašinica za savijanje duvana i 36 tabakera.
Tržišna inspekcija je u prošloj godini pokrenula prekršajni postupak protiv 138 osoba, MUP podnijeo 31 krivičnu prijavu, a poreska policija je podnijela 78 krivičnih prijava, zbog ilegalnih djela vezano za ove akcizne proizvode i poresku utaju.
U Poreskoj upravi podsjećaju da su, primjera radi, prošle godine imali akciju kontrole kineskih tržnih centara, koja se odnosila na kontrolu izdavanja fiskalnih računa u legalnim radnjama.
Oni dodaju da kontrolišu i one objekte za koje se sumnja da nisu prijavili djelatnost. U tom slučaju, prema navodima Poreske uprave, osobi se nalaže da u ostavljenom roku registruje djelatnost, a privremeno, odnosno trajno se oduzima roba koja je zatečena u obavljanju nelegalne djelatnosti.
Upitani da li je 600 inspektora koliko ih radi u Poreskoj upravi dovoljno za efikasnu kontrolu, oni odgovaraju:
“Podrazumijeva se da bi veći broj inspektora doprinijeo povećanju broja kontrola”. Tanjug