BANJALUKA, Od 20.000 bespravno izgrađenih objekata na području grada tokom prošle godine vlasnici su podnijeli svega 520 zahtjeva za legalizaciju.
Ovo je “Glasu Srpske” potvrdila šef Odsjeka za legalizaciju Dijana Cvetković.
– Sredinom aprila prošle godine počela je implementacija Odluke o legalizaciji bespravno započetih, odnosno izgrađenih objekata i od tada su vlasnici nelegalno izgrađenih objekata mogli da predaju zahtjev za legalizaciju – rekla je Cvetkovićeva i dodala da se zahtjev za izdavanje lokacijskih uslova može podnijeti Odjeljenju za prostorno uređenje Administrativne službe grada do 11. aprila ove godine.
Prema njenim riječima, postupak legalizacije bespravno započetog, odnosno izgrađenog objekta pokreće se po zahtjevu ovlašćenog lica, investitora ili vlasnika za izdavanje lokacijskih uslova.
– Investitor bespravno izgrađenog objekta plaća naknadu za uređenje građevinskog zemljišta i jednokratnu rentu u skladu sa Odlukom o građevinskom zemljištu – objasnila je Cvetkovićeva i dodala da navedeni troškovi nisu veći kod legalizacije, odnosno isti su kao kod izgradnje objekata.
U junu prošle godine stupio je na snagu novi zakon o uređenju prostora i građenju, koji je donio drugačije kaznene odredbe u odnosu na prethodni, po kojem se bespravna gradnja sankcioniše donošenjem rješenja o rušenju objekta koji nema građevinsku dozvolu.
– Stanovnici Banjaluke koji se odluče za izgradnju kuće ili nekog drugog objekta na području grada za građevinsku dozvolu moraće da izdvoje od 44,14 do 169,38 maraka po kvadratnom metru, u zavisnosti od zone u kojoj je plac – izjavio je portparol Administrativne službe grada Milenko Šajić.
Banjalučani ističu da su cijene za dobijanje građevinske dozvole visoke.
– Kada bi nadležni snizili cijene, imali bi više legalnih objekata i više bi se gradilo, a samim tim i cijena kvadrata bi bila jeftinija. U svakom slučaju, ja sam za to da se poštuje zakon. Zašto bi neko platio građevinsku dozvolu a neko ne? – rekao je Banjalučanin Dragoslav Grujić.
Inspekcija
Urbanističko-građevinska inspekcija je tokom prošle godine na području grada vlasnicima izdala 69 rješenja o rušenju objekata koji nisu posjedovali građevinsku dozvolu.
– Uglavnom se radilo o započinjanju radova bez odobrenja za građenje ili lokacijskih uslova za pomoćne objekte – rekao je
načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove Novak Petraš. Glas Srpske