BEOGRAD, Iz Švedske se u Srbiju, od 2014. do kraja marta ove godine slilo direktnih investicija u iznosu od 36,9 miliona evra, a već u aprilu, kamen temeljac za svoju prvu robnu kuću u Srbiji postavila je i švedska „Ikea“ koja planira da uloži 70 miliona evra i zaposli 300 ljudi.
Da li će takvih investicija biti još, biće izvjesnije poslije posjete švedskog premijera Stefana Levena, koji stiže u posjetu Srbiji.
Najveće investicije švedskih kompanija u Srbiji, prema RAS bazi investicija, su „Tetra Pak“ u Gornjem Milanovcu koji se bavi pakovanjem, „LK Armatur“ u Zrenjaninu što je mašinska industrija, „Verisec“ i „Ikea“ u Beogradu, što je IT i industrija namještaja, rečeno je u Privrednoj komori Srbije.
„Ikea“ je 14. aprila ove godine postavila kamen temeljac za izgradnju svoje prve robne kuće, a otvaranje ovog objekta najavljeno je za kraj godine.
Kako navode u PKS, dolazak „Ikee“ je šansa je i za srpska preduzeća koja mogu da postanu njeni dobavljači.
PKS je, zato, kako bi u taj posao uključila i domaće firme, organizovala u svojim prostorijama ”Dane dobavljača”.
Do sada je firma „Dakomet“, koja je 2011. preuzela fabriku za preradu drveta Jasen Lukić iz Ćuprije, a sada posluje pod nazivom „Standard Furniture Serbia“ pominjana u javnosti kao jedini dobavljač „Ikee“, a saradnju s tom švedskom firmom ostvario je i „Simpo“.
U Srbiji je registrovano više od 70 kompanija sa švedskim kapitalom, među kojima su poznatije Volvo Trucks, Scania, Oriflame, Tetra Pak, La fontana, Absolut Vodka, ABB, Lindex,H&M, Securitas,Ericšon, Medicon, SKF, Atlas Copco, Volvo Cars, Scania Credit, Cream of Scandinavia, Duni, Bačina Vino, LK armatur…
Tetra Pak je, primjera radi, i u prvih šest meseci ove godine na listi najvećih izvoznika iz Srbije, jer je u pomenutom periodu ostvario izvoz od 83,3 miliona evra.
Prema podacima koje je iznijela PKS pozivajući se na evidenciju Narodne banke Srbije, po staroj metodologiji primenjivanoj do 2014 godine,ukupni neto priliv u novcu iz Švedske u periodu od 2005. do 2013. iznosi 36,4 miliona evra, što Švedsku svrtava na 27. mesto među zemljama iz kojih su stizale investicije.
Po novoj metodologiji, švedske direktne investicije u Srbiju u 2014. godini su iznosile 16,2 miliona evra, a u 2015. je to bilo 15,9 miliona evra. Tanjug