STOKHOLM, Švedska je u 2009. istisnula Sjedinjene Američke Države s mjesta lidera po primjeni telekomunikacijskih tehnologija na listi 50 svjetskih privreda na kojoj su ravnopravno zastupljene razvijene i zemlje u razvoju. Rang lista prema stepenu umreženosti, koju je 2008. osmislio profesor London Business Schoola Leonard Waverman, pokazuje nivo primjene telekomunikacijskih tehnologija kao što su mreže, mobilni telefoni i računara, mjerene desetkom pokazatelja, uključujući tehnološke vještine i komunikacijske tehnologije. “Švedska ne samo da trenutno ima najbolju kombinaciju tih atributa, već gotovo ničime ne signalizira da bi vodstvo mogla uskoro i izgubiti”, kazao je Waverman.
“Nasuprot tome, SAD počinje zaostajati na području obrazovanja i vještina koje su svojevremeno činile okosnicu njegove premoći u većini industrijskih i uslužnih sektora”, dodao je. U prethodnom, prvom po redu istraživanju Švedska je bila na drugom mjestu, odmah iza SAD-a. Na aktualnoj je ljestvici treće mjesto zauzela Norveška, koja je u prvoj studiji zauzela peto mjesto. Danska se našla na četvrtom i Nizozemska na petom mjestu.
U vodećih 10 svjetskih privreda pokretanih inovacijama još se nalaze Finska, Australija, Velika Britanija, Kanada i Japan. U grupi 25 razvijenih zemalja začelje ljestvice pripalo je zemljama istočne i južne Europe, uključujući Italiju, Španjolsku, Grčku i Poljsku, pokazala je ta studija.
Na listi vodećih 10 privreda u razvoju, čiji su glavni pokretači efikasnost i sirovine a pripadajući indeksi nisu usporedivi sa grupom inovacijama pokretanih privreda, u samom vrhu ponovno se nalazi Malezija. Slijedi Južnoafrička Republika na drugom mjestu.
Na trećem mjestu je Čile, četvrtom Argentina a na petom Rusija. Brazil, Turska, Meksiko, Kolumbija s Ukrajinom na 10. mjestu zauzele su preostalih pet pozicija. Istraživači navode da se novi pokazatelj, čiju je izradu naručio proizvođač telekomunikacijske opreme Nokia Siemens Network, već koristi u nekim zemljama za razvoj inovacijskih strategija.
“Privredni oporavak i paketi vladinih mjera podsticaja usmjerenih podupiranju širokopojasnog povezivanja na Internet i razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologija trebali bi biti povod za optimizam u nadolazećim godinama”, kazao je Waverman. Hina