ŠTOKHOLM, Švedska danas od Češke preuzima predsjedavanje Evropskoj uniji u narednih šest mjeseci. Najava podrške pridruženju Zapadnog Balkana EU i viznoj liberalizaciji.
Glavni ciljevi predsjedavanja Švedske su rješavanje ekonomske i finansijske krize u svijetu, borba protiv klimatskih promjena, saradnja pravosuđa u EU, strategija za baltički regioni i proširenje EU.
Švedska počinje predsjedavanje s novim sazivom Evropskog parlamenta, koji je konstituisan poslije izbora u junu, a na jesen je očekuje i formiranje Evropske komisije. Zbog toga će, kako je najavljeno, izvještaj Evropske komisije o napredovanju zemalja u pridruženju biti objavljen u oktobru umjesto u novembru.
Jedan od izazova koji očekuje Švedsku tokom predsjedavanja jeste i proces ratifikacije Lisabonskog ugovora, od kog zavisi reforma evropskih insituticija. U Irskoj, koja je na prvom referendumu 2006. odbacila taj sporazuma, u oktobru će biti organizovan novi referendum o tome, pošto je EU toj zemlji ispunila određene zahtjeve.
Švedska smatra da je bitno da se cijeli Zapadni Balkan pokrene napred u pridruženju, ali da se zemlje regiona neće kretati istom brzinom, već na osnovu ispunjenih kriterijuma.
Švedska se zalaze za ukidanje viza za građane Zapadnog Balkana, a odluka o tome se očekuje do kraja njenog predsjedavanja EU, pošto preporuku Evropske komisije, koja se očekuje u julu, pojedinačno odobre članice EU.
Švedska je najavila da će tokom šestomjesečnog predsjedavanja nastojati da utvrdi da li je za napredovanje Srbije u pridruženju EU dovoljan zaključak da je Srbija značajno poboljšala saradnju s Haškim tribunalom. Taj zaključak, koji je predstavio glavni glavni tužilac Haškog tribunla Serž Bramerc, podržali su u junu šefovi diplomatija EU, ali je u EU izostao konsenzus o odmrzavanju Prelaznog sporazuma i ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i priključenju.
Švedska će, kako je najavljeno, u vezi s Kosovom zauzeti pragmatičan pristup, imajući u vidu da ima nekoliko članica koje ne priznaju Kosovo. Švedski ministar inostranih poslova Karl Bilt rekao je u junu da ne očekuje da će Kosovo biti problem tokom švedskog predsjedavanja.
Najveću promjenu u politici prema Zapadnom Balkanu predstavlja stav Švedske da je spor Hrvatske i Slovenije oko granice, zbog kog su hrvatski pristupni pregovori sa EU blokirani, bilateralno pitanje u koje se, kao predsedavajuća EU, neće mješati.