LIVNO, Na području Livanjskog kantona u prošloj godini smanjen je broj žalbi građana Kancelariji ombudsmana zbog kršenja ljudskih prava, ali je sve veći broj žalbi zbog mobinga.
Ombudsman za ljudska prava u Terenskoj kancelariji za područje Livanjskog kantona Dita Maglica rekla je da je mobing veoma česta pojava kod privatnih poslodavaca, a žrtve su podjednako i muškarci i žene.
Ona je navela da se radnici zaposleni u privatnom sektoru teško odlučuju da prijave mobing zbog posljedica koje mogu snositi na radnom mjestu, pa Terenska kancelarija ombudsmana u Livanjskom kantonu nema ni jedan otvoren predmet po žalbama radnika za ovu vrstu nasilja.
“Radnik koji ima porodicu strahuje da će ostati bez posla ako prijavi poslodavca koji ga zlostavlja na radnom mjestu ili ako podnese tužbu zbog mobinga, a ombudsmani daju punu podršku radnicima koji su žrtve bilo kojeg oblika uznemiravanja, diskriminacije ili pritiska i pozivaju ih da prijave sve takve slučajeve”, rekla je Maglica.
Ona je upozorila da poslodavac koji se osvećuje radniku zbog prijave diskriminacije ili zlostavljanja na radnom mjestu čini krivično djelo, a lice koje je prijavilo diskriminaciju ili mobing i zbog toga trpi posljedice, može da pokrene upravni spor zbog viktimizacije ili podigne sudsku tužbu radi zaštite svojih prava i nadoknade eventualne štete.
Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH u 2011. godini imala je oko 40 otvorenih predmeta zbog uznemiravanja, diskriminacije ili pritisaka na radnom mjestu, koji se smatraju mobingom, a svi predmeti su u postupku istrage. Srna