LJUBLJANA, Dvadeset najvećih slovenskih holding kompanija koje kotiraju na Ljubljanskoj berzi imaju ukupno 2,5 milijarde evra bankarskih kredita koji većinom dospijevaju ove godine, a ne mogu ih vratiti jer su kratkoročne zajmove usmjeravale u dugoročne investicije na tržištu kapitala, piše u svom poslovnom prilogu ljubljanski dnevni list Dnevnik.
Na listi najzaduženijih Dnevnik navodi Istrabenz holding i Infond holding (povezan s Pivovarnom Laško), koji su lani svoje kratkoročne zajmove gotovo udvostručili. Dosadašnji uspjeh holdinga, koji su djelovali kao investicijski fondovi na tržištu kapitala, temeljio se na povremenoj prodaji kapitalnih investicija i na dividendama, no ove su godine najveće holding-kompanije najavile dvostruko niže dividende u odnosu na lani, a neke ih uopće neće imati, čime dolazi u pitanje servisiranje finansijskih troškova, piše list.
Nakon Istrabenz holdinga, koji je već proglasio insolventnost, i teškoća holdinga povezanog s Pivovarnom Laško (PL), sve je više takvih kompanija na rubu insolventnosti koje trebaju svježa sredstva, odnosno dokapitalizaciju, ali je vrlo malo onih čiji vlasnici još uvijek imaju više kapitala nego duga, pa će u prvom redu biti zavisni od naklonosti bankara da im refinansiraju kredite.
Za Istrabenz slovenski mediji navode da bi mogao biti saniran prema planu po kojem bi se djelimični otpis kredita kombinirao sa refinansiranjem obveza, te pretvaranjem dijela potraživanja banaka u vlasničke udjele. Odnos između kratkoročnih kredita, koji dospijevaju u ovoj godini, i dugoročnih kredita koje su uzele iznosi čak 3,8 prema jedan.
Sudbinu Istrabenza mogli bi pratiti svi koji su sredstva plasirali na tržište kapitala u Sloveniji i na balkanskim tržištima kapitala koji ne osiguravaju stabilan finansijski prinos, piše Dnevnik. Poslovni.hr