BEOGRAD, U Srbiji je sve više zainteresovanih za ratarsku prozvodnju, u Ministarstvu poljoprivrede kažu da su pri tome ratarska i voćarska proizvodnja najprivlačnije.
Oni su dodali i da se najveće količine organski uzgojenih proizvoda izvezu na strana tržišta.
I dok se podaci za prošlu godinu još obrađuju, na osnovu podataka iz 2015. evidentno je da su za 62 odsto u odnosu na prethodnu godinu povećanje površine na kojima se gaji takva hrana.
Samostalni savjetnik za organsku poljoprivredu u Ministarstvu Jelena Milić podatak o izvozu organskih proizvoda potkrepljuje cifrom od 20 miliona evra u 2015. godini.
Dodaje i da se najviše izvozi u Njemačku, Austriju, ali i na tržišta SAD, Japana…
Milić je Tanjugu rekla i da je u skladu sa Uredbom o raspodjeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju ove godine opredjeljeno 90 miliona dinara za organsku proizvodnju i ističe da su prošle godine podsticaji za organsku proizvodnju bili veći za 40 odsto u odnosu na one za konvencionalnu proizvodnji, kao i da je u ovoj godini taj procenat još veći.
Tako su, recimo, kaže Milić, podsticaji za organsku biljnu proizvodnju veći za 70 odsto u odnosu na podsticaje u konvencionalnoj proizvodnji.
Istovremeno organska stočarska proizvodnje ostala je na prošlogodišnjem nivou s obzirom da organski proizvođači imaju i dodatne troškove prema firmama koje kontrolišu njihovu proizvodnju, a na kraju i sertifikuju njihove organske proizvode.
Milić navodi i da Ministarstvo poljoprivrede dodatno podržava organsku proizvodnju tako što refundira troškove kontrole i sertifikacije, s tim sto je ove godine to 50 odsto, a za područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi 65 odsto. Tanjug