BEOGRAD – Broj zaključenih kredita bez odlaska na šalter, povećan je za 16,5 odsto i iznosio je 43.318 ugovora u trećem tromjesečju, u odnosu na prethodni kvartal.
To je saopštila Narodna banka Srbije (NBS).
Ukupan rast zaključenih ugovora u trećem kvartalu ove godine iznosi 9,7 odsto u odnosu na isto tromjesečje prošle godine, pri čemu ugovori zaključeni putem video-identifikacije natprosječno rastu – čak 70,3 odsto, dok rast ugovaranja na drugi elektronski način iznosi 2,1 odsto.
Pri tome, rast broja ugovora zaključenih elektronskim putem, zapravo drugim načinima osim video-identifikacije, uz pomoć korišćenja interneta, elektronske pošte ili telefona, bio je 16,3 odsto (35.862 u trećem tromjesečju u odnosu na 30.826 u odnosu na drugo tromjesečje), dok putem video-identifikacije iznosi 17,2 odsto (7.456 u trećem kvartalu u odnosu na 6.362 u drugom kvartalu).
Prema podacima NBS, od elektronskih načina sklapanja ugovora, video-identifikacija korisnika brzo raste, o čemu svjedoči podatak da je u prva tri tromjesečja 2023. godine sklopljeno za 39,2 odsto ugovora više nego u istom periodu prethodne godine (18.807 u odnosu na 13.507).
Zaključivanje ugovora na daljinu omogućeno je Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga kod ugovaranja na daljinu, koji je na prijedlog Narodne banke Srbije usvojen 2018. godine, kao i Odlukom o uslovima i načinu utvrđivanja i provjere identiteta fizičkog lica korišćenjem sredstava elektronske komunikacije, koju je Narodna banka Srbije donijela 2019. godine, saopštila je Narodna banka Srbije.
Posmatrano po vrsti ugovorenog finansijskog proizvoda koji klijenti zaključuju sa bankama, najčešće se na daljinu zaključuju ugovori o gotovinskom kreditu (53 odsto) i dozvoljenom prekoračenju (21 odsto), dok je nešto manje zastupljeno ugovaranje ostalih usluga (devet odsto), kao i platnih računa (devet odsto) i štednje (osam odsto). Nova ekonomija