BEOGRAD, Samo u posljednjih mjesec dana, broj građana koji je, usljed nedostatka novca, bio prisiljen da svoj tekući račun u banci optereti preko dozvoljenog iznosa pozajmice, odnosno da uđe u takozvani crveni minus povećan je za 25.000.
Broj tekućih računa građana s kašnjenjem u otplati dužim od dva mjeseca, prema podacima Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije, od početka godine povećan je čak za 12,6 odsto – sa 236.877 na 266.823. Tokom jula, građani su koristili 4,4 miliona tekućih računa, uz mogućnost korišćenja pozajmice u ukupnom iznosu od 43,7 milijardi dinara.
Ukoliko uđu u nedozvoljeni minus, a koji, po pravilu, počinje kada im pozajmica pređe iznos jednomjesečne zarade, banke koriste kaznene kamate, koje dostižu i do 80 odsto godišnje, odnosno gotovo su duplo veće od kamata koje se primjenjuju na dozvoljeno prekoračenje.
Inače, korišćenje pozajmica je najčešći, ali i najskuplji vid pozajmljivanja para. Ipak, građani ga često koriste. Kamate na dozvoljeni minus kreću se od 27 do čak 40 odsto na godišnjem nivou.
Poslovne banke sve češće građanima odobravaju pravo na korišćenje dozvoljenog minusa u iznosima znatno većim nego ranije. U nekim bankama u Srbiji, pozajmice po tekućem računu danas su u iznosima od tri, pa i do šest prosječnih plata zaposlenih klijenata. Ukoliko se koristi samo dozvoljeni minus u visini jedne plate, tokom cijele godine, banci se vrati više do trećine uzete pozajmice, a glavnica ostaje u punom iznosu.
To znači da, ukoliko neko koristi pozajmicu od 40.000 dinara, svih 12 mjeseci, godišnje plati za kamatu oko 14.000 dinara, a banci, naravno, duguje i 40.000 dinara osnovnog duga.
Kako su zarade stanovništva sve manje i neredovnije, a mnogi ostaju i bez posla, sve teže su u stanju da otplaćuju svoje obaveze. S druge strane, svakim danom zakašnjenja u otplati obaveza po tekućem računu, dugovi se gomilaju.
Kartice
Broj kreditnih kartica s kašnjenjem u otplati većim od dva mjeseca, za prvih sedam mjeseci ove godine je povećan za 2,5 odsto. Na kraju jula iznos odobrenog limita po kreditnim karticama bio je oko 80,28 milijardi dinara, a iskorišćeno je bilo 45,93 odsto tog iznosa, odnosno oko 36,88 milijardi dinara. Kamate na kreditne kartice iznose od 24 do 34 odsto godišnje. Novosti