PARIZ, Jaz između bogatih i siromašnih stalno se produbljuje, saopštila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj /OECD/, upozoravajući da takva nejednakost predstavlja prijetnju privrednom rastu.
U izvještaju, koji je objavljen danas na veb stranici Organizacije, navodi se da je to djelimično zato jer je sve veći jaz u obrazovanju u zemljama u kojima je nejednakost najviše izražena, što dovodi do manje efikasne radne snage.
Od 34 zemlje članice OECD-a, najbogatijih 10 odsto populacije zarađuje 9,6 puta više od najsiromašnijih 10 odsto.
Ne postoji standardna mjera nejednakosti, ali većina indikatora pokazuje da je nejednakost bila manje izražena u vrijeme finansijske krize, ali da sada ponovo raste.
Jedan od faktora koji OECD smatra “krivcem” je porast takozvanog nestandardnog rada, uključujući rad na ugovor na određeno vrijeme i samozapošljavanje.
U izvještaju se navodi da se od sredine 1990-tih više od polovine svih radnih mjesta u zemljama članicama odnosilo na nestandardni rad. “U domaćinstvima koja zavise od takvog rada zabilježena je veća stopa siromaštva nego u drugim domaćinstvima i to vodi većoj nejednakosti”, ističe se u izvještaju.
Takođe, sistem poreza i beneficija postao je manje efikasan u redistribuciji prihoda.
“Sa druge strane, jedan od faktora koji limitira rast nejednakosti je rastući broj zaposlenih žena”, navodi OECD i dodaje da je poboljšanje kvaliteta rada i smanjenje jaza među polovima od suštinske važnosti za rješavanje ovog pitanja.
Isti izvor navodi da je Latinska Amerika jedan od malobrojnih regiona u kome nejednakost nije zabilježila rast u posljednjih 30 godina, iako su ovdje nivoi nejednakosti u samom startu veći.