BRISEL, Finansije EU, uprkos optimističkim procjenama nekih zvaničnika i ekonomskih analitičara, ne idu u dobrom pravcu – budžetski deficit EU za ovu godinu dostići će 20 milijardi evra, što će skoro udvostručiti slični pokazatelj iz 2012. godine.
Ekonomisti upozoravaju da to znači jačanje krajnje opasne tendencije i uspostavljanje novog negativnog finansijskog rekorda. Jer, 2012. godine budžet EU bio je deficitaran prvi put u istoriji ove organizacije.
Tako je rukovodstvo EU, koje aktivno traži od problematičnih zemalja da poštuju budžetsku disciplinu – ponovo primorano da podnosi izvještaj o sopstvenim neuspjesima.
U budžetu EU za ovu godinu ostalo je oko 30 milijardi evra. Međutim, Evropska komisija još treba da finansira programe i projekte u ukupnoj vrijednosti od 50 milijardi evra.
Prošle godine situacija je bila ista; istina, troškovi su se kosili sa prihodima za nekih 11,2 milijarde evra. To je sanirano tako što su zemlje članice EU pristale da otplate dugove već tekuće godine u dvije tranše.
Ali, biće mnogo teže popraviti situaciju ove godine. Uz to, prema pravilima same EU, ako se neka finansijska i ekonomska dešavanja ponove tokom dva vremenska segmenta zaredom – treba govoriti o tendenciji.
Sve to može da pretvori EU narednih godina u sistematskog borca protiv sopstvenog budžetskog deficita. Pri tome “rupe” će biti uvećavane, pošto svaki naredni budžet treba da “gasi” dugove prethodnog – upozoravaju ekonomski stručnjaci.
Mnogi navode da se ne može skidati odgovornost sa rukovodstva EU za neuspjehe. Upravo njihova antikrizna strategija umnogome je stvorila socijalne probleme za čije rješavanje Brisel sada nema dovoljno novca.
Da bi bilo podržano stanovništvo, trebalo je spašavati ne banke, već proizvodnju, spašavati radna mjesta, zatvarajući špekulativne operacije – tvrde stručnjaci koji kritikuju ekonomsku strategiju EU.
Banke nisu sinonim proizvodnje u kojoj rade ljudi. Banke su sinonim špekulacije u velikoj mjeri. Mogao je biti žrtvovan značajan dio apetita banaka, prevodeći ih u strogo tehnički rad na osuguravanju kreditiranja ekonomije – da bi bilo spašeno stanovništvo. Ali rukovodioci EU ovim putem ne žele da idu – navode kritičari.
Konkretni razlozi iz kojih se u budžetu EU formirao rekordni deficit su, između ostalog, neplaćanja poreza.
Obim sredstava koji prolaze kroz poreske mreže sasvim su neprihvatljivi, pošto bi ovaj novac mogao da se upotrebi za jačanje nacionalnih budžeta – ubijeđen je komesar EU za oporezivanje, carinski savez i borbu protiv mahinacija Litvanac Algirdas Šemeta – navodi “Glas Rusije”.