BEOGRAD, Privreda i građani se sve manje zadužuju, a sve teže otplaćuju kredite. Narodnu banku Srbije zabrinjava to što je učešće nenaplativih zajmova sada 18,5 odsto, a bilo je 17,7 odsto, pri čemu je kod stanovništva 8,2 odsto, a kod privrede tri puta veći. Kada se ovo prevede u brojke, sa otplatom rata kasni oko 90.000 građana, 10.000 poljoprivrednika, ali i nešto više od 16.000 preduzeća. Bankari ne brinu mnogo zbog kašnjenja u otplati kredita stanovništva, već preduzeća.
Kako objašnjavaju u bankama, građani su se pokazali kao dobre platiše. Najrevnosnije otplaćuju stambene zajmove, a najviše kasne sa uplatom obaveza po tekućem računu i rata za kreditne kartice. Tu je stepen kašnjenja oko devet odsto.
– Ne očekuju se neki veći problemi u narednom periodu – kaže Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. – Teža otplata bi mogla da nastupi ukoliko bi došlo do drastičnog otpuštanja zaposlenih. Iako smo, prije uvođenja mogućnosti reprograma, imali oko 450.000 potencijalnih kredita koji bi trebalo da se odlože na neki period, praksa je pokazala da je u maju podnijeto samo 100 zahtjeva.
Građani su se ranije zaduživali po povoljnijim kamatama nego sada, što je još jedan razlog da odlažu reprogram dok god su u mogućnosti da kako tako izmiruju obaveze. Bankama se obraćaju tek kada zaista zapadnu u krizu i kada više nema izlaza. Banke bi trebalo da ponude značajnije produženje roka otplate i privremeno smanjenje kamata.
NA DUŽI ROK
Jedan od glavnih problema je činjenica da je najveći broj kredita vezan za evro ili švajcarski franak. Kod ovih zajmova, rate su značajno povećane. Banke sada nude i dinarske pozajmice, ali su one, u startu, vrlo skupe. Novosti