SEUL, U Glavnom gradu Južne Koreje u četvrtak počinje peti samit lidera G20 – grupe koja okuplja 19 najrazvijenijih država, zajedno sa Evropskom unijom. Domaćin skupa će prvi put biti država iz Azije koja nije članica organizacije osam vodećih industrijskih sila G8.
Kao osnovni zadatak ovog susreta predstavnika najrazvijenijih zemalja svijeta postavljen je pokušaj da se odgovori na pitanje – na koji način svet može da pređe iz vremena oporavka u period stabilnog rasta.
Ali, nezvanično, najveći izazov predstojećeg Samita ipak će biti “rat valutama” koji je prethodnih mjeseci bio top tema svih susreta državnika najrazvijenijih država, ali i povod da se mnogi diplomatski odnosi poprilično pokvare. Kako se na licu mjesta, u Seulu ovih dana može čuti, čelnici Svjetske trgovinske organizacije, pripremili su izvještaj koji će u četvrtak pretstaviti liderima G20 da je svjetska ekonomija suočena sa rastućom prijetnjom protekcionizma, zbog napetosti koju izazivaju valutni kursevi.
– Rat valuta jeste ozbiljno ekonomsko, ali prije svega političko pitanje – kaže za “Novosti” jedan od vodećih ekonomista Južne Koreje prof. Park Jung Džul.
– Cilj Južne Koreje je da samit bude mjesto gdje će se donijeti pravila koja će doprinjeti da globalna ekonomija bude zdravija – ističe prof. Jung Džul. – Pored toga, zvanični Seul je iskoristio svoje pravo da na Samit pozove i određen broj zemalja koje ne pripadaju Grupi G20 kako bi se ublažio utisak da o svjetskoj ekonomiji mogu da raspravljaju samo oni koji su jaki.
Tako su pozivnice ovog puta upućene Španiji, kao i Malaviju i Etiopiji, iz Afrike, Vijetnamu i Singapuru.
Tokom trajanja samita u Seulu biće upriličeno niz bilateralnih susreta. Najviše pažnje, bez sumnje, privući će ranije najavljeni susret predsjednika SAD Baraka Obame i predsjednika Ruske Federacije Dmitrija Medvedeva. Čini se da su, sa dolaskom Obame u Seul došle i ozbiljnije mjere bezbijednosti, jer je sinoć na ulicama bilo policije gotovo koliko i prolaznika.
Protesti u najavi
Kako se u krugovima Organizacionog komiteta Samita može čuti očekivanja su da će se u četvrtak na ulicama Seula naći oko 20.000 protestanata. Na dva kilometara od hale “Koeks” gdje će se Samit održati, moći će da se priđe samo uz posebne propusnice pribavljene prije više mjeseci.
Remont mmf
Za, u Srbiji dosta “popularnu” međunarodnu finansijsku organizaciju, MMF ovaj samit znači otpočinjanje ozbiljne reforme. Riječ je, kako se ovih dana u Seulu može čuti, o “generalnom remontu” MMF, a koji, između ostalog, podrazumjeva da vodeće zemlje u razvoju Kina, Indija, S. Arabija, Rusija i Brazil dobiju veća prava glasa. Novosti