BEOGRAD, Junadi u tovu u Srbiji, kako upozoravaju stručnjaci, sve je manje. Preme procjenama, tovi se manje od 12.000 grla. Poljoprivrednici, koji se ovim poslom bave godinama, ozbiljno razmišljaju da napuste ovaj posao, pa je gotovo izvjesno da Srbija ni ove godine neće ispuniti kvotu od 8.000 tona junećeg mesa, koliko može da izveze u Evropsku uniju.
Ova kvota, inače, ne ispunjava se godinama, a lani je, kako je precizirao Dušan Petrović, ministar poljoprivrede, u EU izvezeno samo 1.200 tona junećeg mesa.
Tovom junadi bavi se i Radomir Bagić, iz Mošorina. Kako objašnjava, u tovu gotovo uvijek ima od 20 do 30 grla, ali, sve je bliži odluci da od ovog posla odustane.
– Tovim grla simentalske rase – kaže Bagić. – Uz to, imam i muzna goveda. Hranu za njih proizvodim na 15 hektara oranica, ali, ne mogu da je dobijem dovoljno, pa moram i da je kupujem. Teško je i u proizvodnji mlijeka, ali, sa tovom junadi imamo još goru situaciju. U ovom poslu, gotovo da i ne možemo da nađemo računicu, jer je cijena kukuruza gotovo 25 dinara za kilogram, a u isto vrijeme, mi meso možemo da prodamo po najviše 1,8 evra za kilogram.
Stočari su, inače, izračunali da sa cijenom kukuruza od 24 dinara po kilogramu i plaćanjem teladi i 550 evra po komadu, zarada na kraju tova teško može očekivati.
Telad
Cijena teladi simentalske rase za tov, na vašarima je dostigla četiri evra po kilogramu. Ova cijena, kako kažu upućeni, povećana je posljednjih mjeseci za 20 odsto. Ovako nešto, kako kažu stočari, moglo se i očekivati, jer je u posljednjih godinu dana gotovo 80.000 kvalitetnih rasnih grla završilo u klanicama. Novosti