SARAJEVO, Smanjuju se šanse da radnici firmi u stečaju naplate svoja potraživanja s obzirom na to da dvije godine nema prodaje nekretnina tih firmi čime se uvećavaju troškovi stečaja, među kojima su i plate stečajnog upravnika, koje se prioritetno izmiruju od prodaje imovine.
Kazali su ovo u Udruženju stečajnih upravnika u BiH i Savezu samostalnih sindikata (SSS) BiH.
Hamdija Muratović, predsjednik Udruženja stečajnih upravnika, ističe da u FBiH dvije godine nema prometa nekretninama, jer nema interesanata.
“Loše je stanje što se tiče prodaje nekretnina. Niko se ne javlja na oglase zbog krize”, dodao je Muratović.
U SSS BiH kažu da bar oko 5.000 radnika firmi u stečaju čeka uvezivanje staža za šta potražuju oko 20 miliona KM, te da je sindikat najviše zainteresovan da radnicima bude uvezan staž.
“Neprodavanjem imovine rastu troškovi stečaja, a time manje ostaje radnicima. Ljudi gube plate koje im duguju. Najlakše je reći da niko neće da kupi imovinu. Stečajni upravnik će dobiti plate kad-tad. Možda je nekima i u interesu da stečaj duže traje”, kazao je predsjednik SSS BiH Ismet Bajramović.
U Udruženju stečajnih upravnika ranije su napomenuli da je u FBiH otvoreno oko 300 stečaja, te da mjesečna plata stečajnog upravnika iznosi od oko 790 KM do oko 1.500.
Osim plate upravnika i naknade članovima odbora povjerilaca firme, troškovi stečaja obuhvataju režije, objave oglasa o prodajama imovine, te sudske troškove koji se vode, između ostalog, zbog vraćanja imovine preduzeću.
Slavica Jonić, jedan od predstavnika bivših radnika “Borca” iz Zenice, koji je u stečaju od 2008. godine, naglasila je da nekretnine ove firme nisu prodate, izuzev nešto robe, od čega su isplaćene samo plate stečajnom upravniku i odboru povjerilaca, dok ništa nije namireno čak ni nekolicini radnika koji su sami sebi morali uplatiti staž.
“Novac za staž radnicima koji su stekli uslove za penziju obezbijediće Vlada FBiH, a ne stečajni upravnik”, dodala je Jonićeva.
Ekonomski stručnjak Duljko Hasić smatra da je većini stečajnih upravnika stalo da se što prije okonča stečaj, jer je naporan posao voditi ga, te da je veoma malo onih koji namjerno odugovlače. Kaže da je prodaja nekretnina loša zbog krize i nezainteresovanosti kupaca.
“Po nekoliko puta se pokušava prodati i smanjuje se njena vrijednost. Drugi ključni razlog za loše stanje je složen sistem u vezi sa sudskim sporovima kojima se pokušava vratiti imovina firmi. Taj postupak se može razvlačiti godinama”, dodao je Hasić.
Ističe da je neophodno zakonom propisati da stečaj ne može trajati duže od dvije godine, te da, ako se to i desi, sud treba razriješiti problem zbog kojeg je to tako. Nezavisne novine