BEČ, Granica između plaćenog i neplaćenog prekovremenog rada u Austriji polako se gubi, pokazuju istraživanja.
U Austriji je 2012. godine evidentirano oko 68 miliona neplaćenih prekovremenih radnih sati, što je 1,2 procenta ukupnog rada, pokazala je jedna studija Instituta za ekonomska istraživanja (WIfo).
Prekovremeni neplaćeni sati su zasluga 5,6 procenata zaposlenih u Austriji, prenosi B 92.
Pokazalo se da muškarci češće rade prekovremeno od žena. Pored toga, oni zaposleni na puno rano vrijeme više rade prekovremeno od onih zaposlenih djelimično.
Ovo su podaci izvještaja koji je ovaj Institut uradio po nalogu Sindikata.
Neplaćeni prekoveremeni sati su pojava koja se najviše uočava kod visoko obrazovanih radnika koji se nalaze i na rukovodećim položajima. Dvije trećine neplaćenih radnih sati se odnosi na službenike, petina na zaposlene u javnom sektoru i osmina na radnike.
Izvještaj je pokazao da se granica između plaćenog i neplaćenog prekovremenog rada gubi i da za preduzeće neplaćeni dotni sati predstavljaju manje troškove personala.
Na drugoj strani za zaposlene neplaćeni prekovremeni rad ima “investicioni karakter” u nadi da će ubuduće više zarađivati.
Uočeno je i da se prvenstveno u regionioma sa visokom nezaposlenošću bilježi više neplaćenog prekovremenog rada.
Studija ocjenjuje da je razlog za to briga za radno mjesto.
Institut upozorava na negativno djelovanje na društvo, ističući da dugo radno vrijeme ugoržava zdravlje, sprečava osobe da obavaljaju svoje porodične obaveze, pristupe menadžmenskim pozicijama i donose gubitak socaijalnih prava za zaposlene.
Autori smatraju da bi razgradnja neplaćenog prekovremenog radnog vremena imala samo manje efekte zapošljavanja i da bi jedino u branšama sa visokom stopom nezaposlenosti ovo imalo efekta na stvaranje novih radnih mjesta.