BEOGRAD, Tokom septembra i oktobra u Srbiji pogoršani su uslovi privređivanja jer su preduzeća sve nelikvidnija, a na loše stanje u privredi su uticali i slabljenje dinara i rast cijena na malo. Strane investicije su više plod slučajnosti uslijed izdašnih državnih subvencija nego predvidivog poslovnog ambijenta, ocjenjuju u Institutu za tržišna istraživanja.
Prema anketi Instituta sprovedenoj na uzorku od 200 srpskih industrijskih preduzeća, glavni limitirajući faktori poslovanja na tržištu su nelikvidnost (96 odsto anketiranih), poreska opterećenja (86), neadekvatna kreditna podrška (84), te više cijene ulaznih troškova (struja, gas, repromaterijali) u proizvodnji.
Dodatno je rast inflacije od 7,7 odsto, što je iznad zacrtanog okvira za septembar u odnosu na isti period prošle godine, smanjio kredibilitet kreatora makroekonomske politike, pa privrednici pri formiranju cijena neće slušati projekcije zvaničnika, ocjenjuje istraživač Instituta Saša Đogović.
On predviđa da će se od momenta prodaje Telekoma, u narednih pola do godinu dana, kurs dinara u odnosu na evro stabilizovati, pa čak i ojačati, što će uticati i na inflaciju u smislu njenog sniženja. Rast cijena na malo biće nešto viši u prvom polugođu sljedeće godine, prije svega zbog rasta regulisanih cijena (grijanja, struje, gasa, duvana i pića preko akciza).
Đogović ocjenjuje kako je stabilizacija kursa ipak vještačka i kratkoročna jer će nakon prodaje Telekoma, kad se sliju devize, Srbija opet nastaviti da pliva u blatu krize. „Tako će biti sve dok se ne smanji javna potrošnja i dok se ne uspostavi stimulativna pravna infrastruktura koja će moći da sankcioniše monopolsko i kartelsko udruživanje koje narušava konkurenciju na tržištu“, rekao je on.
On je podsjetio na poražavajuće kotiranje Srbije u svjetskim okvirima. Prema Svjetskom ekonomskom forumu, Srbija je na 120. mjestu od 139. zemalja po bazičnim elementima konkurentnosti kao što su zaštita vlasništva i intelektualne svojine, prije svega zahvaljujući mitu i korupciji. Kvalitetniji izvoz od Srbije, koja dijeli neslavno 133. mjesto sa Argentinom, prema istom izvoru, ima Burkina Faso. Emg.rs