RIM, Državni dug Italije dostigao je krajem aprila 1,8 biliona evra ili 116 odsto BDP-a zemlje, a svakom od 60 miliona Italijana pripada dug od 30.000 evra.
Centralna banka navodi da prihodi počinju da opadaju i da su u prvom tromjesečju bili niži za 1,8 odsto u poređenju sa tim periodom lani, ili dvije milijarde evra.
Vlada Italije je krajem maja usvojila paket mjera štednje kojim namjerava da u periodu od 2011. do 2012. godine uštedi oko 24 milijarde evra.
Paket mjera se, prije svega, odnosi na izdatke države. Budžetske uštede su usmjerene na smanjenje državnih izdataka, redukciju troškova za političku i javnu upravu.
Vlada je najavila da će, na strani prihoda, pažnja biti usredsređena na poreske utaje. Mjere štednje obuhvataju i smanjenje izdataka u oblasti zdravstva, ograničavanje u primanju novih zaposlenih u javnom sektoru, produžetak starosne granice za odlazak u penziju, zamrzavanje plata za većinu zaposlenih u javnom sektoru i redukciju plata za zaposlene sa najvećim primanjima.
Cilj tog programa štednje je da se smanji budžetski deficit koji je u 2009. godini dostigao 5,3 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Italije, na ispod tri procenta BDP-a do 2012, što je u skladu sa propisima Unije.
Istovremeno bi taj paket mjera trebalo da umiri tržišta koja se pribojavaju daljeg rasta visokog državnog duga Italije koji je najviši među 16 zemalja članica evrozone.
Planirane uštede zatekle su, međutim, Italijane potpuno nepripremljene, ukazuju analitičari, podsjećajući da je građane te zemlje još početkom aprila premijer Silvio Berluskoni uvjeravao da će Italija iz evropske krize izaći bez drastičnijih mjera. Tanjug