BEOGRAD, Skoro svako treće preduzeće u Srbiji obustavilo je ili redukovalo proizvodnju, zbog ekstremno niskih tempratura, a ekonomisti procjenjuju da će konačni račun biti pola milijarde evra gubitka privrede.
U Vladi Srbije kažu da će voditi računa da se struja ne isključuje firmama koje imaju posla, posebno za izvoz, ali još ne izlaze s procjenom koliko će ovaj mraz koštati jer se, kažu, ne zna ni koliko će potrajati ovakvo vrijeme i vanredna situacija, prenosi RTS.
Koliko je preduzeća popustilo mrazu i smanjilo ili prekinulo proizvodnju, ne zna se tačno, ali zbog štednje struje sve ih je više.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Nebojša Ćirić nije mogao da kaže kolika će tačno biti šteta prouzrokovana ovom elementarnom nepogodom, te da će se procjene raditi kada počne normalna proizvodnja.
Zbog vremenskih nepogoda biće manja industrijska proizvodnja, izvoz i uvoz, promet u trgovinama, a sve to znači i manje prihode u budžet.
Miroslav Zdravković, urednik sajta Makroekonomija.org, kaže da je još rano govoriti o kumulativnoj šteti jer slijedi period poplava, a nakon poplava pitanje šta će biti s poljoprivrednim rodom koji dospijeva u maju i junu.
Prema njegovim riječima, sada se može se reći da je to 500 miliona evra, 1,5 odsto manji bruto društveni proizvod u ovoj godini i pitanje je da li će u drugoj polovini godine ova šteta moći da bude nadoknađena.
Rudarsko-topioničarski basen Bor isključio je postrojenja i opremu na otkrivanju rudnih ležišta, ali je u većoj mjeri zadržao osnovnu proizvodnju, dok fabrika “Jumko” da u ponedeljak i utorak proizvodnju svede na 20 odsto.
U “Jumisu” ističu da bi za njih svaki neradni dan značilo minimum pet miliona evra manje i da bi nastao veliki problem i nedostatak para za likvidnost, a Valjaonica aluminijuma u Sevojnu, Željezara u Smederevu, 14. oktobar, IMT, IMR – samo su neke od fabrika u kojima je proizvodnja stala.