BANJALUKA, Svaka druga inspekcijska kontrola poštovanja mjera zaštite na radu u RS je dobila negativnu ocjenu.
Inspektori rada u RS su tokom osam mjeseci u oblasti zaštite na radu napravili više od 1.300 kontrola, tokom kojih su izrekli 509 upravnih mjera kako bi bile otklonjene nepravilnosti, izdali 102 prekršajna naloga na ukupnu novčanu sumu u vrijednosti od 145.630 KM, te podnijeli osam prekršajnih prijava pred nadležnim sudovima.
Ovogodišnji crni bilans broja poginulih radnika za vrijeme obavljanja svakodnevnih dužnosti je jasno ukazao da je preduzimanje zaštite na radu za nemali broj poslodavaca sa primarnog skliznulo na marginalno mjesto.
U RS je ove godine obavljajući svakodnevne radne aktivnosti poginulo 11 radnika, a više od 30 ih je prilikom obavljanja posla zadobilo teške tjelesne povrede, posljednji su podaci kojima raspolaže Savez sindikata RS.
Istovremeno iz Inspektorata rada RS potvrđuju da je najčešći uzrok tragičnih ishoda na radnom mjestu bilo upravo nepreduzimanje mjera zaštite na radu u skladu sa zakonom.
Za radnike u RS su i dalje najrizičniji poslovi u šumarstvu, jer se u toj oblasti desi najveći broj povreda sa smrtnim ishodom ili teškim povredama.
Inače, iz Inspektorata rada RS su potvrdili da je za osam mjeseci ove godine u svim oblastima nadzora (zapošljavanje, radni odnosi, zaštita na radu) izvršeno više od 4.000 kontrola, od čega je u 31 odsto slučajeva kontrola utvrdila razne vrste nepravilnosti.
Poslodavcima je izrečeno 1.048 upravnih mjera u cilju otklanjanja nepravilnosti, izdato je 576 prekršajnih naloga u vrijednosti od 848.210 KM i podneseno 40 prekršajnih prijava nadležnim sudovima.
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, konstatovala je da, nažalost, kada se neka nesreća desi, svaka reakcija nakon toga je nedovoljna, jer se ne može vratiti ljudski život.
“Mi insistiramo na tome da se dosljedno primjenjuje Zakon o zaštiti na radu, odnosno da se vrši represivna kontola od strane inspektora, ali i da sami poslodavci u vlastitom preduzeću vode više računa o primjeni ovog zakona”, rekla je Mišićeva.
Ona je kazala da ukoliko se desi ono najtragičnije, odnosno kada radnik na poslu izgubi život, tada je stvar porodice koja odlučuje da li će pokrenuti sudski spor, uz napomenu da je takvih situacija bilo veoma malo.
“Istina, porodice nam se tada rijetko obraćaju, a daleko više puta smo intervenisali u slučajevima posredovanja za radnike koji su pretrpjeli povrede na radu”, kaže ona.
Saša Trivić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, ovom prilikom istakao je da su poslodavci u RS najveći zagovornici toga da se prilikom kontrola sa formalizma pređe na suštinu.
“Trenutne okolnosti prilikom inspekcijskih kontola u dobroj mjeri se svode na ispunjavanje pravno-formalnih uslova, odnosno toga da li posjedujemo potrebnu papirologiju ili ne. Mi konstantno ukazujemo da se mora sa formalnog preći na suštinski plan, jer zaista postoji veliki problem s neprimjenjivanjem osnovnih mjera zaštite na radu, a to je ono što suštinski treba kontrolisati”, kaže Trivić.
On je, takođe, istakao da je zaboravljeno kako inspektori na planu zaštite na radu moraju edukovati poslodavce.
“Oni su zatrpani ispunjavanjem formalnih kontrola, a nemaju dovoljno vremena za to da kažu poslodavcima čega tačno i na koji način da se pridržavaju”, kaže Trivić. Nezavisne novine