BERLIN – Njemački građani ove zime tople stanove moraju da plaćaju mnogo više nego što su navikli. Toga su očigledno svjesni, jer svaki deseti do kraja novembra, uprkos povremenoj zimskoj hladnoći, uopšte nije uključivao grijanje, pokazuje jedna anketa.
Prema istraživanju koje je agencija dpa naručila od instituta Jugav, radijatore i peći do 1. decembra je uključilo 90 odsto ispitanika, ali odmjereno – 68 odsto njih je reklo da je grijalo slabije nego prethodne godine, a polovina značajno slabije.
Mnogo stanova u Njemačkoj se grije lož-uljem ili gasom. To šteti prirodi, ali većini u Njemačkoj to nije primarni motiv štednje.
Zapravo, svega šest odsto ispitanika je reklo da radijatore ne odvrće zbog klimatskih promjena, a više od polovine, njih 56 odsto, sjedi u hladnom zbog novca.
Petina je grijala slabije ili uopšte nije zbog relativno blage jeseni, a 15 odsto je reklo da želi da doprinese stabilnom snabdjevanju energentima, u skladu sa pozivom vlade.
Njemačka je najavila takozvanu kočnicu cijeni gasa, odnosno subvencije za rasterećenje građana i privrede od naduvanih računa. Prema planu, država će dotirati četiri petine prosječne potrošnje energije, a ostatak će potrošači plaćati tržišno.
Ideja je da ljudi i firme mogu da se gruju i rade uz podnošljiv trošak, ali uz istovremeni podsticaj da štede. Većina potrošača, naime, grujanje sada plaća dva, pa i tri puta više nego prije godinu.
Skoro četiri petine ispitanika, 78 odsto, za sada ipak ništa neće mijenjati. Sedam odsto, pak, namjerava da dodaje toplotu sagorijevanjem drveta – svaki drugi među njima jer može jeftinije da se grije, a trećina jer time doprinosi štednji deficitarnih energenata.
DPA