SKOPLJE, U Makedoniji je svaki treći zaposleni žrtva političkog mobinga i to, najčešće, u državnim institucijama.
Prema istraživanju Saveza sindikata Makedonije, oko 40 odsto radnika bili su žrtve mobinga, što je procentualno dvostruko više od evropskog prosjeka.
“Mobing je pojava koja se veoma teško dokazuje i zato smatram da se u novom zakonu posebna pažnja treba posvetiti sudskoj zaštiti”, rekla je pravni zastupnik Saveza sindikata Gorica Boškovska na skupu o Prijedlogu zakona o psihičkom maltretiranju na radnom mjestu, odnosno mobingu, aktu koji bi trebalo da bude gotov do kraja godine.
Novi zakon trebalo bi da obezbijedi veću zaštitu radnika i njihovih prava tako što će biti uređene zakonske obaveze između radnika i poslodavca.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Apsolutno se slažem da je politički mobing najrašireniji oblik mobinga,naročito kod rada u državnim institucijama.Od ovog svojevrsnog terora nisu pošteđeni zaposleni vjerovatno u bilo kojoj bivšoj republici, bivše države. Ta pojava u ovom trenutku dostiže zabrinjavajuće razmjere, tako da je Zakon o mobingu, političkom mobingu, prijeko potreban, a njega nema ko da donese, jer oni koji bi trebali, oni upravo vrše politički mobing nad zaposlenima. Glasam za hitno donošenje Zakona.