BANJALUKA, Svaki treći bh. građanin živi u dijaspori, a najveći broj proteklih godina je migrirao u Njemačku, Austriju i skandinavske zemlje, pokazalo je istraživanje Svjetskog saveza dijaspore BiH.
Procjene Svjetskog saveza dijaspore BiH govore da širom svijeta živi oko 1,3 miliona građana BiH dok podaci drugih institucija govore da izvan BiH danas živi 1,5 do dva miliona osoba.
Ako se ima u vidu da u BiH trenutno živi oko četiri miliona stanovnika, dođemo do podatka da svaki treći bh. građanin živi u dijaspori.
Većinu bosanskohercegovačke dijaspore čine osobe koje su izbjegle ili protjerane iz svojih domova tokom rata od 1992. do 1995.
Prema istraživanju Svjetskog saveza dijaspore BiH, građana porijeklom iz Bosne i Hercegovine najviše ima u Evropi, tačnije u Njemačkoj, Austriji i skandinavskim zemljama, te SAD i Australiji.
Širom svijeta rasuto je više od 10 miliona ljudi porijeklom iz zemalja zapadnog Balkana, a svaki treći građanin BiH, Srbijanac, Hrvat i Albanac žive u dijaspori.
Prema posljednjem istraživanju Svjetske banke, evropske zemlje u kojima je zabilježen najveći nivo migracija u nekoliko posljednjih godina su Rusija, Ukrajina, Turska, Rumunija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina i Albanija.
Pored iseljavanja stanovništva koje je prouzrokovao rat i teška ekonomska situacija, iz omladinskih organizacija upozoravaju da i mladi ljudi, nezadovoljni stanjem u zemlji, masovno odlaze tražeći bolji život u drugim zemljama.
Iz Instituta za razvoj mladih “Kult” iz Sarajeva navode podatak da je od 1995. godine do sada BiH napustilo više od 150.000 mladih.
“I danas bi više od 60 odsto mladih isto učinilo kada bi im se pružila prilika. Ako ste mlada osoba i živite u BiH u velikom ste problemu”, ističu u ovoj omladinskoj organizaciji.
Stevo Pašalić, demograf, istakao je da egzaktne podatke o migracijama može dati jedino popis i da su svi podaci dobijeni na drugi način čista nagađanja.
“Tačno je da je tokom rata BiH napustilo oko milion stanovnika, ali kasnije se polovina vratila. Sada su migracije dosta manje, ne zbog toga što građani ne žele da napuste BiH, nego zbog toga što nemaju gdje da odu, jer je sve manji broj zemalja koje primaju migrante”, istakao je Pašalić.
On je dodao da je BiH poznata kao zemlja koju su u većem broju napuštali građani nego što su se doseljavali.
“U BiH ukupni demografski gubici usljed rata iznose oko 900.000 ljudi. To znači da bi BiH danas mogla imati 4.700.000 stanovnika, a prema procjenama ima ih oko 3.800.000”, izjavio je Pašalić.
Prema njegovim riječima, u toku rata je izvan granica BiH otišlo oko 1.000.000 ljudi, ali se vratio značajan broj, a vani ih je ostalo oko 527.000.
“Procjena je da je BiH napustilo u poslijeratnom periodu još oko 120.000 ljudi, tako da su migracioni demografski gubici oko 645.000 ljudi”, rekao je Pašalić.
On je istakao da su ukupni gubici Republike Srpske 306.000 ljudi.
Mirhunesa Zukić, predsjednica Unije za održivi povratak i integracije BiH, kazala je da iako veliki broj građana odlazi iz BiH, postoji značajan broj naših stanovnika koji žele da se vrate i koji su predali zahtjev domaćim institucijama za povratak.
Sandra T. iz Bugojna, koja je tokom rata otišla u Ameriku, kaže da tamo ima posao na kojem puno radi i da je započela novi život s porodicom, ali da bi se opet vratila u BiH kada bi bila sigurna da će naći radno mjesto i kada bi se situacija na mnogim poljima stabilizovala. Nezavisne novine