BEOGRAD, Uveliko ”vezane ruke” gotovo 105.000 preduzeća i više od 200.000 preduzetnika. Nelikvidnost je velika, a dugovanja dostigla iznos od 172 milijarde dinara.
Iznos duga koji onemogućava nesmetan rad gotovo 60.000 preduzeća i preduzetnika sada premašuje 172 milijarde dinara. Kada se na ovo dodaju redovne i zatezne kamate, trenutna zaduženost je još veća. S obzirom na to da je u Srbiji aktivno 104.406 preduzeća i više od 200.000 preduzetnika, proizilazi da je trenutno svaki peti privrednik u blokadi zbog prispjelih dugova.
Da je problem likvidnosti privrede izuzetno veliki, pokazuje i podatak da je u protekle tri godine, koliko postoji odredba o automatskom stečaju, ravno 31.830 preduzeća steklo uslov za ovaj stečajni postupak. To su sve firme čiji su računi bili u neprekidnoj blokadi tri, pa dvije, i sada jednu godinu. Više od trećine ovih firmi više ne postoji, dok ostali čekaju svoj red pred nadležnim privrednim sudovima.
Zakon je veoma strog prema onima u blokadi. Od ove godine, za preduzeća kojima su računi blokirani neprekidno u trajanju godinu dana, obavezan je stečaj. Ili redovan, ako ga pokrene povjerilac, gdje je ipak moguća i reorganizacija, ili automatski, ako nema zainteresovanih povjerilaca. Tada se preduzeća obavezno gasi i briše iz registra.
Posljednji javno poznati podaci kazuju da je u srpskim firmama svaki dinar pozajmljenog kapitala pokriven sa svega 55 para sopstvenog kapitala. Novi podaci biće poznati krajem maja, kada se obrade finansijski izvještaji privrede za proteklu godinu. Novosti