ZAGREB, Hrvatskoj sljedeće godine na naplatu dolazi rekordan iznos spoljnog duga – gotovo 10,5 milijardi evra.Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB), otplatom dugova u 2011. najviše će biti opterećene državne i privatne kompanije.
Preduzećima na naplatu stiže 4,1 milijarda evra otplate na zaduženja koja su proteklih godina podigli u inostranstvu. U malo boljem položaju biće banke, koje u 2011. morajuda vrate više od 2,8 milijardi evra.
Sljedeća godina neće biti laka ni Ivanu Šukeru, potpredsjedniku Vlade i ministru finansija, koji će morati da smisliti kako da za otplatu namakne više od 900 miliona evra.
Riječ je uglavnom o novcu koji je Hrvatska na svjetskom finansijskom tržištu uzimala u proteklih pet ili šest godina. Novac od tih zaduženja završio je u gradnji autoputeva i stanova i u kreditima koje su građani uzimali kako bi kupili stan ili auto ili naprosto finansirali svakodnevnu potrošnju.
Slično je i sa zaduženjima države i lokalne samouprave, dio kojih je otišao u finansiranje administracije, plata, penzija i socijale. Na sav taj posuđeni novac mora se platiti i više od milijardu evra kamate.
Statistički gledano, svaki će građanin morati da vrati oko 2.370 evra, što je više od tri prosječne mjesečne neto plate u Hrvatskoj. Ako se računaju samo zaposleni, kojih je oko 1,5 miliona, svaki će od njih morati da vrati 7.000 evra ili 9,5 prosječnih mjesečnih neto plata.
Mjesečna rata duga u 2011. je oko 870 miliona evra, što je gotovo cjelokupan iznos projekta Brijuni Rivijera, od kojeg se očekuje da otvori hiljade novih radnih mjesta duž brijunskog priobalja.
Čak i sa naduvanim cijenama gradnje autoputeva, Hrvatska bi jednim mjesečnim iznosom potrebnim za vraćanje spoljnog duga u 2011. mogla da sagradi gotovo 125 kilometara autoputeva.
Taj iznos je dovoljan i za gradnju nove termoelektrane u Plominu, koja je jedan od ključnih projekata kojim Vlada želi da oživi recesijom izmučenu hrvatsku privredu.
Olakšanje stiže 2012. godine
Olakšanje slijedi 2012, kada će se otplata prepoloviti na 5,4 milijarde evra. U 2013, kada bi Hrvatska već trebalo da bude u EU, na naplatu, prema podacima HNB-a, dolazi malo više od 4,3 milijarde evra. B92
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
10.5 милијарди еура. Дакле поново узимај кредит .
Šta će oni što nemaju platu, kako oni da daju 9,5 plata za dug države?