BEOGRAD, Rastali su se posljednjih dana decembra, a neće se ponovo sretati prije 8. januara.
Dobar dio zaposlenih u Srbiji neće prekidati praznovanje između Nove godine i Božića. Među njima su službenici u nekim javnim preduzećima, zaposleni u manjim privatnim kompanijama, ali i radnici proizvodnih pogona kojima se ne isplati da pale “peći”. Ako je suditi po anketama, desetina zvanično uposlenih u Srbiji uživa u produženom prazniku.
U Privrednoj komori Srbije u šali kažu da će u Srbiji biti više onih kojima će cijela ova nedjelja biti neradna od onih koji će na posao.
– Privredna aktivnost u Srbiji tradicionalno opada u januaru – kažu u PKS. – Tako da i kada bi radile, mnoge kompanije bi zapravo umjesto profita tih dana generisale gubitak. Svi kojima se ne isplati da za dva dana pokreću proizvodnju, povezuju praznike. To ne mogu kompanije koje imaju obavezu da rade. Tamo se organizuju dežurstva.
Najnovija anketa “Infostuda” pokazala je da će čak petina zaposlenih novogodišnje i božićne praznike provesti radno. I tako je odlučeno u firmama u kojima rade.
– Svaki deseti poslodavac će, s druge strane, svojim zaposlenima pokloniti par slobodnih dana – kažu u “Infostudu”. – Polovina učesnika istraživanja, međutim, planira da se uprkos praznicima, posveti traženju posla i pored činjenice da poslodavci u ovom periodu objavljuju nešto manje oglasa nego što je to uobičajeno u drugim mjesecima godine.
Kalkulacije pojedinih privrednih udruženja, s druge strane, upozoravaju da jedan neradni dan na nivou čitave srpske privrede košta oko 17 miliona evra. Toliko poslodavce koštaju isplaćene plate i za neradne sate.
Džeparac
Praznike će mlađi iskoristiti kao priliku da dodatno zarade. Pojedine kompanije baš u ovom periodu organizuju promocije svojih proizvoda. – U anketi u kojoj je učestvovalo skoro 1.800 ljudi, tek pet odsto njih će pokušati da pronađe neki sezonski posao i tako uštedi novac za doček, poklone ili neko putovanje – kažu u “Infostudu”. Novosti