BEOGRAD, Dinar je ponovo pao ispod 103 dinara, a samo nedjelju dana ranije bio je blizu granice od 104 dinara. U ovom rasponu se devizni kurs kreće već nekoliko mjeseci, a trenutnu situaciju i nadležni i stručnjaci proglašavaju vrlo stabilnom. Ipak, svim građanima koji otplaćuju kredite sa deviznom klauzulom, ali i privrednike koji, na bazi procjena kretanja valute, moraju da planiraju svoje aktivnosti, pravu glavobolju pravi to što, ponekad, dnevne oscilacije na deviznom tržištu budu i po 70 para.
U Narodnoj banci Srbije podsjećaju da se kurs formira u skladu sa ponudom i tražnjom za devizama na međubankarskom deviznom tržištu. Centralna banka, kažu, interveniše samo ako procjeni da su oscilacije prevelike i da je ugroženo funkcionisanje deviznog tržišta.
Intervencije iz deviznih rezervi, a koje su prošle godine bile gotovo svakodnevne, danas se izbjegavaju. Tako je Narodna banka Srbije posljednji put intervenisala, prije dva mjeseca, odnosno 17. januara i to kupovinom pet miliona evra, kako bi ublažila prekomjerne dnevne oscilacije kursa, odnosno „spasla“ evro od prevelikog pada.
Ako je kurs, kako kažu eksperti, stabilan, otkuda onda oscilacije od 40 do 70 para dnevno?
– Glavni razlog za jačanje domaće valute su prodaja državnih zapisa i podizanje referentne kamatne stope – kaže Branko Živaković, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji i bankar. – S druge strane, njegovo slabljenje izaziva potražnja za evrima na međubankarskom deviznom tržištu, kako bi se obavila plaćanja prema inostranstvu. U slučaju da dođe do naglih skokova, Narodna banka Srbije može da interveniše, ali ona to u posljednje vrijeme ne čini, jer je kurs pod kontrolom.
Promet
Januarski obim trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu iznosio je 1,1 milijardu evra i bio je za 1,3 milijarde evra manji nego u prethodnom mjesecu. Novosti