BANJALUKA, Svaka četvrta osoba u BiH koja je započela studiranje prerano odustaje, što je daleko iznad prosjeka koji vladaju u većini evropskih zemalja. Ove podatke objavila je Komisija za koordinaciju pitanja mladih Savjeta ministara BiH, nakon što je sprovela istraživanje “Analiza položaja mladih i omladinskog sektora u BiH”. “Mladi kao glavni razlog za prekidanje obrazovanja navode finansijske probleme, te tehničku opremljenost fakulteta, ali i preopširne nastavne planove i programe”, navela je Komisija za koordinaciju pitanja mladih BiH.
Sociolog Ivan Šijaković ocijenio je da poražava činjenica da 25 odsto onih koji upišu fakultete odustane i da je to neprijatan podatak za ionako skromnu intelektualnu sredinu u BiH, koji ju dodatno destimuliše.
“Razlozi za ovakvo stanje mogu biti svakojaki, jer studenti mogu biti nezadovoljni planom i programom koji im je ponuđen na fakultetima, mogu se upisati na fakultet na kojem se ne pronalaze, a mogu upisati pretežak studijski program, koji ne mogu da savladaju, ali je to veoma obeshrabrujuće”, kazao je Šijaković.
On je dodao da bi prvenstveno trebalo uraditi sveobuhvatno istraživanje kojim bi bili ustanovljeni razlozi odustajanja od studiranja, te da bi zatim trebalo napraviti strategiju na koji način ovaj problem riješiti.
Mitar Novaković, rektor Univerziteta u Istočom Sarajevu, kazao je da ima niz razloga za ovakvo stanje, među kojima je i finansijski, a koji se međusobno prepliću.
“Reforme visokog obrazovanja bi trebalo da poprave to stanje, ali ima i osoba koje se upišu na studije, a nisu za njih”, kazao je Novaković.
Simo Jokanović, prorektor za nastavu na Banjalučkom univerzitetu, ocijenio je da je ta činjenica prouzrokovana različitim motivima upisa mladih na fakultete, te da su sada kriterijumi pooštreni u odnosu na ranije godine, te i to može biti razlog odustajanja.
“Većina mladih razmišlja na način da je najbitnije da upišu fakultet, a kad ga upišu, onda se suoče s obavezama, pa po nekloliko puta obnavljaju istu godinu, a neki na kraju i odustaju, a sve je to razlog razmišljanja mladih da je fakultet jednostavno završiti”, kazao je Jokanović.
On je dodao da je to stanje neočekivano, jer je očekivao da će se stanje popraviti otvaranjem većeg broja privatnih fakulteta, na kojima je prolaznost, kako on kaže, veća.
Milan Grubor, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjaluci, kazao je da bi reformom obrazovanja, koja je u RS krenula prije dvije godine, za pet do deset godina trenutno stanje trebalo da bude popravljeno. Nezavisne N.