SARAJEVO, Svaki četvrti državljanin BiH dao je mito zaposlenima u javnim službama kako bi riješio problem ili dobio uslugu, pokazuju rezultati istraživanja “Globalni barometar korupcije za 2010. godinu” koje je danas objavila nevladina organizacija Transparensi internešnel.
Rezultati istraživanja provedenog na reprezentativnom uzorku od 1 000 građana BiH pokazuju da njih 59 odsto smatra da se nivo korupcije povećao u posljednje tri godine, 30 odsto da je ostao isti, dok ih samo 16 odsto misli da je korupcija u opadanju, saopšteno je iz Transparensi internešnela.
Prema ovim rezultatima građani BiH smatraju da su najviše korumpirane političke stranke, a zatim i parlamenti, javni službenici, obrazovne institucije, te policija i pravosuđe, dok su najmanje korumpirani vojska, nevladine organizacije, te vjerske zajednice i mediji.
Ovo istraživanje pokazalo je da je više od dvije trećine građana (71 odsto) odgovorilo da vlast nije uspješna u borbi protiv korupcije.
Istraživanje korupcije u BiH dio je globalnog istraživanja Transparensi internešnela kojim je obuhvaćeno 91 500 ispitanika iz 86 zemalja.
Istraživanje na svjetskom nivou pokazuje da su siromašniji građani spremniji davati mito od bogatijih kako bi zadovoljili najosnovnije potrebe kao što je obrazovanje, kao i da mlađi ljudi više daju mito od starijih.
Trećina svih ispitanika mlađih od 30 godina je priznalo da je davalo mito u posljednjih 12 mjeseci, dok je isto učinio tek svaki peti ispitanik iznad 51 godine.
Ovo istraživanje je pokazalo da je stopa davanja mita policiji u protekle četiri godine gotovo udvostručena, te da je u porastu i davanje mita pravosudnim organima.
U izvještaju Transparensi internešnela se navodi i da mali broj građana vjeruje svojih vladama i da je osam od deset ispitanika kazalo je da su političke partije korumpirane i ekstremno korumpiranje, a čak polovina ih misli da njihova vlast nije efektivna u borbi protiv korupcije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Milsim da je greška, te da: “Svaki četvrti građanin BiH NIJE podmitio zaposlene u javnom sektoru” 🙂