BERN, Vrijednost švajcarskog izvoza u maju je, sa zanemarljivim smanjenjem od -0,7 odsto, praktično stagnirala na godišnjem nivou, prije svega usljed pada isporuka dvije najznačajnije izvozne branše, hemijsko-farmaceutske i mašinske industrije, dok je uvoz opao 4,6 odsto, objavila je švajcarska Savezna uprava carina.
U posmatranom mjesecu izvoz je vrijedio 17,25 milijardi a uvoz 14,47 milijardi franaka, tako da je spoljnotrgovinski suficit iznosio 2,78 milijardi franaka, a za pet mjeseci dostigao je iznos od 12 milijardi franaka, prenio je švajcarski list 20 minit.
Dvije glavne izvozne branše, hemijsko-farmaceutska industrija i industrija mašina sa elektronikom, zabilježile su pad prodaje na stranom tržištu, i to od 1,9 odsto na 7,0 milijardi franaka u prvoj, odnosno 3,0 odsto na 2,7 milijardi franaka u drugoj branši.
U isto vrijeme, industrija satova, takođe važna izvozna grana, ostvarila je rast od 1,2 odsto, na 1,87 milijardi franaka.
Rast izvoza bilježi i metalurgija, proizvodnja nakita i prehrambena industrija, u okviru koje je naročito porasla prodaja alkoholnih pića (25 odsto).
Što se tiče prodaje po regionima, u Latinskoj Americi došlo je do pada prodaje švajcarskih proizvoda za 3,6 odsto, pri čemu je najizrazitiji pad imao izvoz u Brazil. Izvoz u Afriku porastao je 10,5 odsto.
Izvoz u Aziju u maju je takođe bio u padu, sa najvećom stopom pada kod Indije (28,4 odsto) usljed smanjenja prodaje farmaceutskih proizvoda. Do pada je došlo i kod izvoza u Singapur (23 odsto) i Japan (13,2 odsto), dok je prodaja na kineskom tržištu porasla 7,7 odsto.
Što se tiče Evrope, koja je glavno tržište za švajcarske proizvode, izvoz je opao 1,2 odsto, a u zemlje Evropske unije 0,1 odsto.
Izvoz u Italiju opao je 12,6 odsto, u Belgiju 9,2 odsto, dok je prodaja u Irskoj skoro udvostručna. Izvoz u Veliku Britaniju i Njemačku povećan je 11,6 i 4,3 odsto, respektivno.
Izvoz prema Sjevernoj Americi skočio je 4,7 odsto, u SAD 7,4 odsto, dok je prema Kanadi smanjen 12,4 odsto. Tanjug