CIRIH, Švajcarska vlada je danas objavila da prodaje akcijski udio u najvećoj domaćoj komercijalnoj banci UBS AG, u vrijednosti šest milijardi franaka (oko 5,6 milijardi dolara).
Odluka vlade je usljedila nakon što je juče UBS potpisala sporazum sa američkim vlastima na osnovu koga će otkriti imena više od 4,4 hiljade građana SAD koji imaju račune u Švajcarskoj i tako izbegavaju plaćanje poreza u svojoj zemlji.
Vlada je, kako se navodi u izvještaju agencije Blumberg, za ovu finasijsku operaciju već ovlastila tri domaće i strane banke koje su dobile pravo da prodaju 332,2 miliona akcija UBS AG, potvrdio je Peter Siegenthaler, direktor švajcarske federalne finansijske službe.
Te akcije UBS je švajcarska vlada otkupila prošle godine, u nastojanju da tako pomogne poslovnoj konsolidaciji te finansijske organizacije koja je imala velike gubitike zbog posjedovanja velikog broja “toksičnih” hartija od vrijednosti porijeklom sa američkog hipotekarnog tržišta.
Finansijske vlasti SAD su, inače, protekle sedmice stavile do znanja da će obustaviti sve ranije podnjete tužbe protiv UBS, koja ima poslovnicu u Floridi, ako švajcarska banka prihvati sporazum na osnovu koga će biti obavezna da daje podatke o svim spornim računima i njihovim vlasnicima.
UBS na svojim računima ima, prema računici finansijskih eksperata američke vlade, oko 18 milijardi dolara koje su uložili građani SAD da bi izbjegli plaćanje poreza.
U februaru UBS je bila prinuđena da plati, na osnovu odluke američkog suda, kaznu od 780 miliona dolara, na ime odštete, jer je utvrđeno da su hiljada ljudi iz SAD izbgli poreske obaveze pomoću računa u Švajcarskoj.
Ruski elektronsko izdanje “Finmarket” danas izvještava da švajcarske banke sada užurbano traže nova tržišta, izbjegavajući angažman sa klijentima iz SAD, nakon zaključenja navedenog ugovora između UBS i američke vlade.
Međunarodni specijalista za raspolaganje bankarskim računima Teodoro Koka ocjenjuje da postignuti sporazum između UBS i američkih vlasti ukazuje da “inostrani poreski organi mogu izvršiti pritisak na švajcarske banke” , što znači da će buduća ulaganja u te banke biti rizičnija.
Neke od 300 švajcarskih banaka već su počele aktivnije da posluju u nizu azijskih zemalja, ali i regionu Bliskog istoka, a takođe i na ruskom finansijskom tržištu, navodi se u tekstu “Finmarketa”.
U švajcarskim bankama se nalazi, prema riječima specijalista, oko dva biliona (dvije hiljade milijarde) dolara novca koji posjeduju strani državljani. Riječ je o sumi koja obuhvata oko 27 odsto vrijednosti svih depozita koji sada postoje u takozvanim of – šor zonama, navodi se u izvještaju Boston konsalting grupe i Udruženja švajcarskih banaka.