BERN, Dok većina zemalja Evropske unije (EU) preživljava ozbiljnu ekonomsku krizu, Švajcarska, mala centralnoevropska država, bilježi ekonomski rast od 1,3 odsto i stopu nezaposlenost od 3,1 odsto, koja u evrozoni dostiže 11,7 odsto.
U vrijeme opšte ekonomske krize koja pogađa EU, a posebno evrozonu, sve je veći broj nezaposlenih, posebno iz južne Evrope, koji dolaze u Švajcarsku u potrazi za radnim mjestom, prenose švajcarski mediji.
Ekonomista u Međunarodnoj organizaciji za rad Daniel Vog-Whitehead objašnjava da se migracija zaposlenih u javnom sektoru u posljednje vrijeme rapidno povećava.
“Ranije su zaposleni u javnom sektoru bili zaštićeni i imali su veće plate i poslove, od kojih se moglo živjeti, a sada to više nije slučaj“, dodao je švajcarski ekonomista.
“Situacija u sve većem broju zemalja je šokantna, zbog programa štednje koji se ogleda u ukidanju broja zaposlenih i smanjenju plata u javnom sektoru, uključujući sektore obrazovanja i zdravstva”, istakao je Vog-Whitehead.
Direktna demokratija
U Švajcarskoj je veliki broj imigranata iz Španije i Portugala koji su u potrazi za poslom.
“Švajcarska ima jedinstven sistem direktne demokratije. Politički život je transparentan, želio bih živjeti na jednom takvom mjestu kao što je Švajcarska. U Španiji nema budućnosti”, ističe jedan od mnogobrojnih Španaca koji su u posljednjih nekoliko mjeseci došli u Ženevu u potrazi za poslom i boljim životom.
Prema najnovijem izveštaju švajcarske banke UBS, Cirih i Ženeva su gradovi s najvećim prosječnim platama u svijetu, prenose agencije.
Ekonomista iz Međunarodne organizacije za rad ističe da je Švajcarska postala najatraktivnija destinacija za Evropljane pogođene krizom.
“Ogromna je razlika između prosječnih plata u Švajcarskoj i naprimjer, u Portugalu, što je osnovni razlog svake migracije”, dodao je Vog-Whitehead.