BEOGRAD, Nemaju samo vodeće svjetske ekonomije problem kada je riječ o evru.
Kriza u pojedinim članicama evrozone, kao i činjenica da su Grci u protekle dvije godine iz banaka povukli čak 80 milijardi evra sa štednje, ne ostavlja ravnodušnim čelne ljude ekonomije drugih država, ali ni ovdašnje “obične” ljude. Mjenjači u Srbiji, naime, proteklih dana bilježe povećano interesovanje za švajcarski franak.
– Imali smo korisnika koji je želio 40.000 evra da konvertuje u švajcarski franak, pa je bio problem da pronađemo toliki iznos – kaže za “Novosti” jedan od ovlašćenih mjenjača. – Pojedine banke nisu, u tom trenutku, mogle da nam izađu u susret zbog manjka “švajcaraca”. Skupljamo ih bukvalno hiljadu po hiljadu.
Koliko je, uopšte, isplativo prelaziti iz evra u švajcarski franak u uslovima kada se živi u zemlji gdje se sve mjeri kroz evropsku valutu zapravo je pravo pitanje. U startu se sigurno gubi na samoj konverziji, pošto se evri prodaju mjenjačima po nižem kursu, a onda se po višem kupuje franak. I Narodna banka Srbije je, ne jednom, upozoravala da valutni rizik, prisutan kod zaduživanja u švajcarskim francima, postoji i na strani štednje u toj valuti.
– Prilikom odlučivanja o tome u kojoj ćete valuti štedjeti, morate da imate u vidu valutu u kojoj ćete plaćati u narednom periodu – upozoravaju iz NBS.
Inače, kamatne stope na štednju u evrima i dalje su znatno više od onih koje banke plaćaju za franak. Na godinu dana banke za položeni evro plaćaju kamatu od 5,45 odsto, a na “švajcarce” 3,38 odsto, u prosjeku.
Pada evro
U ponedjeljak nas, na kursnim listama, očekuje nešto jači dinar. Evro će vrijediti 116,21 dinar, što je 70 para manje nego danas. Novosti