BRISEL, Rukovodstvo Evropske unije je ovoga puta uspjelo da produži sankcije Rusiji i da izdejstvuje jedinstvo svih 28 država članica zajednice, ali pitanje o tome koliko će dugo trajati antiruske mjere izaziva u Evropi sve žešće rasprave, piše “Vašington post”.
Sankcije su produžene do kraja jula sljedeće godine. “Ipak, u svjetlu rastućeg nezadovoljstva pojedinih evropskih zemalja zbog sankcija, neizvjesna je budućnost ograničavajućih mjera (poslije isteka ovog novog roka)“, piše u članku, a prenio je Sputnjik.
Rat sankcijama sve više zamara vlade pojedinih zemalja, prije svega Italije i Francuske, koje odavno održavaju veze s Rusijom, uključujući sferu energetike.
Tako je italijanski premijer Mateo Renci još prije glasanja izjavio da smatra da su sankcije protiv Ruske Federacije “politika dvojnih standarda“ i izrazio nezadovoljstvo zbog pritiska Njemačke na druge zemlje u vezi s antiruskim mjerama.
On je takođe napomenuo da Njemačka pritom učestvuje u zajedničkim projektima s Rusijom.
Prema Rencijevim riječima, Njemačka se “prvi put“ našla u manjini prilikom razmatranja pitanja sankcija iza zatvorenih vrata.
Sada je Evropska unija u teškoj situaciji zbog priliva izbjeglica koje bježe od rata u Siriji i evropske zemlje teže da uspostave partnerske odnose s Moskvom kako bi zajedničkim naporima riješile sirijsku krizu, podsjeća “Vašington post”. Tanjug