BEOGRAD, Nema proizvoda u trgovinama koji u posljednjih godinu dana nije poskupio. Prema statističarima, cijene hrane i bezalkoholnih pića u Srbiji porasle su za godinu dana za 10,7 odsto, a najveće povećanje je kod jestivog ulja, mlijeka, sira i jaja, ali i hljeba i žitarica.
Subjektivni osjećaj srpskog potrošača je, međutim, da sada za hranu izdvaja daleko više para i svaki odlazak u prodavnicu predstavlja pravi šok. Istu količinu namirnica, koju je kupovao prošlog februara, sada plaća u prosjeku za trećinu skuplje, a mjesečna primanja ne prate taj rast cijena i inflaciju. Svježe meso, hljeb, brašno, mlijeko i jogurt, krompir, jabuke za godinu dana poskupjeli su 15 do 30, a ulje do čak 70 odsto.
Talas poskupljenja je najviše pogodio prosječna domaćinstva, koja samo za hranu izdvajaju više od 40 odsto mjesečnih prihoda. U prosječnoj korpi sve manje je mesa, jer su proizvođači više puta korigovali cijene. Svinjski but, koji je prošlog februara koštao 380, sada je skuplji za oko 20 odsto i dostiže cijenu od 448 dinara. Ulje je sa prosječnih 85 poskupjelo na čak 145 dinara za litar i uljare su, pored šećerana, rekorderi u rastu cijena.
I dok su cijene hrane ranije bile na nivou 64 odsto prosjeka Evropske unije, one su sada premašile 70 procenata. A pojedine namirnice, koje se svakodnevno nalaze u korpi, već su dostigle evropski nivo cijena.
– U posljednjih godinu dana nema namirnice koja nije poskupjela, a nevolja je utoliko veća što je uglavnom riječ o dnevnopotrošnim proizvodima, na kojima je nemoguće štedjeti – kažu u Pokretu potrošača. – Hljeb, mlijeko, ulje, šećer, kafa, krompir, jabuke – samo su neki od artikala čije su cijene drastično uvećane, pa i udvostručene.
U organizacijama za zaštitu potrošača tvrde da su građani Srbije zbog talasa poskupljenja do 50 odsto siromašniji nego prije godinu dana. Novosti