BANJALUKA, Cilj zakonskog rješenja o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju je suzbijanje korupcije u javnom i privatnom sektoru, a Narodna skupština Republike Srpske trebalo bi da ga u formi prijedloga razmatra u maju, rečeno je Srni u Ministarstvu pravde Srpske.
U Ministarstvu pravde podsjećaju da je Nacrt zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojen 9. februara i upućen u javnu raspravu od 60 dana.
Navedenim zakonskim rješenjem, prvi put u Republici Srpskoj uređuje se zaštita lica koja prijavljuju korupciju, postupak prijave korupcije, te obaveze postupanja odgovornog lica i nadležnih organa u pogledu prijave i zaštite lica koja prijavljuju korupciju.
Zakonskim odredbama predviđeno je da će prijavilac korupcije biti zaštićen, neće imati štetne posljedice zbog prijave i moći će da izabere način na koji će izvršiti prijavu, a na osnovu toga i vid zaštite.
Predviđen je sudski sistem zaštite lica koja trpe štetne posljedice u vezi sa prijavom korupcije i sistem interne zaštite od odgovornog lica koje rukovodi subjektom u čijoj djelatnosti je izvršena korupcija.
Zakonska zaštita lica koja prijavljuju nepravilnosti u radu i sumnju na korupciju u dobroj namjeri u javnom i privatnom sektoru, uz istovremeno propisivanje sankcija za neistinito i zlonamjerno prijavljivanje, propisano je kao zajednički strateški cilj u Strategiji borbe protiv korupcije za period 2013–2017. godina, koju je usvojila Narodna skupština Republike Srpske.
Javne rasprve o Nacrtu zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju obavljene su u Banjaluci, Trebinju, Istočnom Sarajevu i Bijeljini. Srna