BANJALUKA – Do poremećaja u snabdijevanju tržišta Srpske došlo je zbog epidemije virusa korona, otežanog protoka robe i stvaranja nepotrebnih zaliha od strane domaćinstava. Mjere ćemo preduzimati u zavisnosti od kretanja na tržištu, rekli su iz Vlade RS povodom proglašenja postojanja ozbiljnih poremećaja na tržištu.
Portal CAPITAL objavio je da je Vlada Republike Srpske proglasila postojanje ozbiljnih poremećaja na tržištu Republike Srpske usljed okolnosti nastalih kao posljedica pojave virusa korona, ne objašnjavajući šta to konkretno znači, a Odluka o tome stupila je na snagu prije dva dana.
Ministar trgovine i turizma Suzana Gašić pojašnjava za CAPITAL da je virus korona uzrokovao određene poremećaje u odvijanju privrednih aktivnosti.
„Došlo je do poremećaja u snabdijevanju tržišta RS i susjednih država, usljed otežanog protoka robe na državnim granicama, kao i u međusobnoj trgovini sa zemljama Evropske unije“, istakla je Gašićeva.
Naglasila je da je na nestabilnost tržišta uticala i pojava neracionalne kupovine i stvaranja nepotrebnih zaliha od strane domaćinstava, što je u kombinaciji se otežanim snabdijevanjem iz uvoza i ograničenim kapacitetima domaćih proizvođača, uzrokovalo poremećaje na svim, pa i tržištu Srpske.
„Ministarstvo trgovine i turizma konstantno vrši nadzor nad stanjem na tržištu u cilju prikupljanja relevantnih informacija o kretanjima, eventualnim poremećajima koji nastaju i njihovim uzrocima, a sve sa ciljem da preduzme adekvatne mjere na otklanjanju nepoželjnih pojava i poremećaja na tržištu”, naglasila je Gašićeva.
Dodaje da je Odluka o proglašenju postojanja ozbiljnih poremećaja na tržištu Republike Srpske donesena samo formalno u cilju stvaranja daljih preduslova za postupanje, ukoliko dođe do usložnjavanja stanja na tržištu roba i usluga.
“Odluka o proglašenju postojanja ozbiljnih poremećaja na tržištu ne znači da na tržištu nedostaje konkretan proizvod ili roba, već se njom konstatuje da tržište trenutno funkcioniše u uslovima koji se ne mogu podvesti pod redovno stanje”, rekla je Gašićeva.
Ministarstvo na raspolaganju ima mehanizme predviđene Zakonom o trgovini, Zakonom o regulisanju cijena, Zakonom o zaštiti potrošača, Zakonom o interventnim nabavkama itd, a koje će, kako ističe Gašićeva, koristiti po potrebi sa ciljem otklanjanja negativnih pojava na tržištu.
“Koje će mjere biti preduzete i kada zavisi od kretanja na tržištu i eventualnih negativnih pojava koje se mogu pojaviti u narednom periodu”, navela je Gašićeva.
CAPITAL: S. Šurlan
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
E ko postavi taj model za izracun optimalnih zaliha potrebnih zivotnih namirnica po stanovniku u odredjenom vremenskom periodu…, e taj odmah dobija nobelovu nagradu za matematiku. Znas ti sine koliko tu promjenljivih ima…
Neka se i ona pojavila, mudro zbori, trlababa la.
Ništa konkretno.