BANJALUKA, Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske /RS/ sutra će na posebnoj sjednici razmatrati Izvještaj o izvršenju Zakona o reviziji privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama za period od 29. maja 2006. do 31. decembra 2007. godine.
Izvještaj je pripremila Vlada RS, a inicijativu Kluba poslanika Partije demokratskog progresa /PDP/ da se on razmatra na posebnoj sjednici, potpisima je podržalo više od trećine poslanika iz različitih stranaka.
PDP smatra da bi bilo logično da predsjednik Komisije za reviziju privatizacije preduzeća i banaka RS Borislav Bijelić podnese ostavku na ovu dužnost.
“Narodna skupština se mora odrediti prema Komisiji i prema njenom predsjedniku. Prošlo je mnogo vremena, potrošeno je mnogo novca i energije, bilo je mnogo zloupotreba i zabluda, a činjenica je da nema nikakvih rezultata i efeketa rada Komisije”, rekao je šef Kluba poslanika PDP-a Branislav Borenović.
Potpredsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Igor Radojičić rekao je da SNSD nije podržao inicijativu PDP-a za održavanje posebne sjednice, smatrajući da Izvještaj o izvršenju Zakona o reviziji privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama treba da ide u redovnu proceduru.
On je podsjetio da je Izvještaj bio na dnevnom redu 18. redovne sjednice Narodne skupštine RS, ali je povučen iz proceduralnih razloga, jer se na sjednici nadležnog odbora nije pojavio predlagač.
Šef Kluba poslanika Srpske demokratske stranke Borislav Bojić rekao je da je SDS i dalje pri stavu da ovakav koncept revizije privatizacije nije prihvatljiv, navodeći da ima mnogo zloupotreba.
U Izvještaju o izvršenju Zakona o reviziji privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama za period od 29. maja 2006. do 31. decembra 2007. godine navodi se da je Komisija za reviziju privatizacije primila 155 zahtjeva za reviziju koji su se odnosili na 135 predmeta, budući da je za pojedine predmete bilo više podnesenih zahtjeva.
Od tih 135 predmeta, u 43 slučaja utvrđeno je da je privatizacija izvršena u skladu sa zakonom, dok je za 92 predmeta iskazana sumnja u regularnost privatizacije, od kojih za 72 predmeta privatizacije postupkom licitacije, za osam predmeta u vezi sa prodajom imovine na teritorijama republika bivše Jugoslavije i Federacije BiH, za dvije banke i za 10 ostalih predmeta.
Utvrđene nepravilnosti uglavnom se odnose na regularnost utvrđivanja vlasničke struktutre kapitala prije privatizacije, umanjenje kapitala prije privatizacije, neizvršavanje ugovornih obaveza kupca državnog kapitala, kao i na podjelu 55 odsto državnog kapitala vaučer ponudom preduzeća od strateškog značaja, kao što je bio slučaj sa preduzećem “Vodovod i kanalizacija” iz Modriče, iako je propisani maksimum 20 odsto.
U različitim postupcima privatizacije uočljivo je učešće desetak fizičkih lica, pri čemu su neki od njih kupci i u više od deset predmeta, a ista imena se redovno pojavljuju u već utvrđenim nepravilnostima koja su se dešavala na licitacijama.
Komisija je pokrenula reviziju privatizacije državnog kapitala u svih šest banaka u kojima prije prodaje državnog kapitala nije izvršena procjena vrijednosti kapitala, a u slučaju privatizacije državnog kapitala u Kristal banci i Banjalučkoj banci izrazila je sumnju da je privatizacija provedena na štetu javnog interesa.
Specijalnom tužilaštvu RS Komisija je dostavila 72 izvještaja, okružnim tužilaštvima 19, a republičkom pravobraniocu jedan.
Zakon o reviziji privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama RS donesen je 2006. godine, a Komisija za reviziju privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama RS osnovana je 29. maja iste godine.
Početak 13. posebne sjednice parlamenta Srpske zakazan je za 10.00 časova.